U Jasenovcu održana državna komemoracija za žrtve tog zloglasnog ustaškog logora iz Drugog svetskog rata, kojoj su prisustvovali premijer Andrej Plenković, predsednik Sabora Gordan Jandroković, brojni ministri...
Premijer Plenković je izjavio da hrvatska vlada snažno osuđuje ustaške zločine u Drugom svetskom ratu i radi na prevazilaženju podela u društvu.
"Došli smo da odamo počast žrtvama ustaškog logora Jasenovac i još jednom izrazimo pijetet žrtvama i njihovim porodicama, isto tako da snažno osudimo zločinački režim, da damo počast žrtvama među kojima su bili i Jevreji i Srbi i Romi i Hrvati i antifašisti", rekao je Plenković novinarima posle komemoracije za žrtve ustaškog logora na kojoj nije bilo govora.
On je istakao da hrvatska vlada "jasno osuđuje te zločine i svojim delovanjem želi da radi na jasnom određenju prema totalitarnim režimima, negovanju kulture sećanja i na kulturi pomirenja".
Upitan o ponovnom bojkotu predstavnika udruženja Srba, Jevreja i antifašista i kritikama poslanika srpske manjine Milorada Pupovca, Plenković je rekao da je njegova Vlada napravila sve da se izbegnu tri komemoracije, da vodi dijalog i da je Pupovac član vladajuće većine.
On je izrazio nadu da će se kroz dijalog s tim organizacijama "doći u situaciju da ponovo bude jedinstvena državna komemoracija, jer žrtve Jasenovca to zaslužuju".
Na pitanje doprinosi li podelama i predsednica Kolinda Grabar-Kitarović, koja ponovo nije bila na državnoj komemoraciji, već je u petak u Jasenovac otišla sama, premijer je rekao da ona "sama može rastumačiti svoje poteze".
"Moramo poslati poruku da se takvo što više nikada ne sme dogoditi", poručio je Jandroković, koji je odbio da komentariše samostalni nastup predsednice, naglasivši da danas ne želi davati političke izjave već iskazati pijetet žrtvama i osuditi ustaški režim i zločin, "koji nikome nije donio ništa dobro".
U Jasenovcu su danas bili predstavnici Roma, ali ne i jevrejskih, srpskih i antifašističkih organizacija koje treću godinu zaredom bojkotuju državnu komemoraciju zbog povampirenog ustaštva.
Oni smatraju da vlast treba da zauzme jasno i neopozivo mišljenje o ustaštvu, odnosno da ne sme da toleriše ustaški pozdrav "Za dom spremni".
Ovo je poslednja od ukupno tri ovogodišnje komemoracije.
U subotu su svoju komemoraciju održali predstavnici Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske i Srpskog narodnog veća, a prisustvovao joj je i vrh najveće opozicione stranke, Socijaldemokratske partije, dok su prošlog vikenda svoju komemoraciju održali predstavnici jevrejske zajednice.
"Nadam se da je ovo poslednja godina s više kolona u Jasenovcu", rekao je Jandroković uoči početka komemoracije, prenela je regionalna TV N1.
Predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović posetila je u petak Spomen-područje Jasenovac, a mediji su o tome obavešteni naknadno saopštenjem iz njenog kabineta.
"Poseta Spomen-području logora Jasenovac uvek priziva osećaje dubokog žaljenja zbog zločina koji su se ovde dogodili i pijeteta prema svim nevinim žrtvama. Nijedan politički cilj ni poredak ne mogu opravdati zločine koji se čine u njegovo ime", upisala je predsednica u knjigu utisaka.
Ona je naglasila da Republika Hrvatska "bezrezervno osuđuje zločine počinjene u logoru".
Za razliku od svojih prethodnika na čelu Hrvatske, Stjepana Mesića i Ive Josipovića, predsednica države ne učestvuje na državnim komemoracijama u Jasenovcu, na kojima se okuplja državni vrh i uobičajeno šalje oštre poruke na račun Nezavisne države Hrvatske i ustaških zločina.
Takvu praksu uvela je po dolasku na mesto predsednice države 2015. kada je u Jasenovac otišla nenajavljeno i bez pratnje medija, što je izazvalo oštre kritike javnosti.