• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatska se žalila SB UN zbog Šešelja

Autor mondo.rs

Ambasador Hrvatske u UN Vladimir Drobnjak na sednici Saveta bezbednosti UN izjavio da vlasti Srbije nisu reagovale na tvrdnju lidera SRS Vojislava Šešelja da bi rado ponovio zločine zbog kojih je u Hagu osuđen na 10 godina zatvora.

 Hrvatska se žalila SB UN zbog Šešelja   Izvor: MONDO/MARIO MILOJEVIĆ



Govor mržnje može izazvati nove zločine. Mada je osuđen za zločine protiv čovečnosti, počinjene nad vojvođanskim Hrvatima, Šešelj sedi u parlamentu u Beogradu, iako je to u suprotnosti sa zakonima Srbije, rekao je Drobnjak.

On je izrazio zabrinutost zbog poricanja odgovornosti osoba osuđenih za ratne zločine i konstatovao da je to u skladu sa veličanjem ratnih zločinaca.


Drobnjak je ocenio da Srbija treba da u potpunosti sarađuje sa Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za krivične sudove - naslednikom Haškog suda, "poštujući sve njegove odluke".

"Ponosan na sve zločine, spreman da ih ponovim"

U skladu sa tim bi Srbija trebalo da Mehanizmu za krivične sudove izruči funkcionere SRS Vjericu Radetu i Petra Jojića, optužene u Hagu za zastrašivanje svedoka u postupku vođenom protiv Šešelja, izjavio je Drobnjak.

On je rekao da je saradnja sa Haškim tribunalom bila jedan od ključnih uslova za članstvo Hrvatske u Evropskoj uniji i da se očekuje da to važi i za Srbiju i Bosnu i Hercegovinu.

Drobnjak je izjavio da je otkrivanje sudbine nestalih osoba prioritet Hrvatske.


Jačanje državne saradnje u toj oblasti je od ogromne važnosti, ali Srbija nije spremna da otvori arhive vezane za nestale, rekao je Drobnjak. 

Ministarka pravde Srbije Nela Kuburović rekla je u Njujorku da je Srbija ispunila sve obaveze prema Međunarodnom rezidualnom mehanizmu za krivične sudove UN i da nema otvorenih pitanja s tim nasledinkom Haškog tribunala.

Evo kad će konačne presude Mladiću i Karadžiću


Navela je da je Srbija tužilaštvu Mehanizma pružila pristup svim dokumentima, svedocima i arhivama i dodala da će nastaviti da bude posvećena procesuiranju ratnih zločina, bez obzira na nacionalnost počinilaca tih "strašnih zločina protiv čovečnosti".

Uspeh u toj oblasti zavisi i od regionalne saradnje, rekla je Nela Kuburović i dodala da je to trenutno najvidljivije u Bosni i Hercegovini.

Kazala je da je srpsko pravosuđe u 2017. i 2018. godini priznalo sudske presude iz BiH u sedam postupaka i da je na osnovu njih izreklo kazne od ukupno 104 godine zatvora, dodajući da su svi osuđeni u tim procesima srpske nacionalnosti.

Po pitanju saradnje s Hrvatskom, Kuburovićeva je kazala da su formirane dve komisije čiji je cilj da razmenjuju spiskove optuženih i osuđenih za ratne zločine.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE