Tri nepoznate osobe pretukle su trans muškarca na teritoriji opštine Kolašin.
Napad se desio 28. avgusta oko 23 sata uveče.
Prema saznanjima "Vijesti", napadači su kucali na vrata porodične kuće trans muškarca i kada je otvorio, silom ga izvukli ispred.
Tu je pretučen, vrijeđan i ponižavan dok nije izgubio svijest.
Slučaj je prijavljen Centru bezbjednosti Kolašin i policija traga za počiniocima.
Kvir Montenegro i Montenegro Prajd najoštrije osuđuju napad na trans muškarca na teritoriji opštine Kolašin i pozivaju nadležne organe da što prije sprovedu efikasnu i detaljnu istragu svih aspekata ovog napada koji, prema informacijama objavljenim u medijima, ima elemente zločina iz mržnje počinjenog po osnovu rodnog identiteta žrtve.
Posebno pozivaju Upravu policije Crne Gore – Odjeljenje bezbjednosti Kolašin i nadležnog tužilaštva da preduzmu sve da rasvijetle sve aspekte ovog krivičnog djela.
Kvir Montenegro i Montenegro Prajd podsjećaju da su za svaki vid nasilja počinjenog nad lezbejkama, gej, biseksualnim i trans osobama krivi oni koji čine ove zločine iz mržnje, ali krivi su i svi oni političari koji već mjesecima šire mržnju i netrpepjivost prema našoj zajednici. Oni svojim nečinjenjem doprinose da prevagnu protivnici poštovanja naših ljudskih prava i zloupotrebljavaju ih zarad ostvarivanja svojih dnevno političkih interesa.
Asocijacija Spektra oštro osuđuje slučaj nasilja nad trans muškarcem koji se preksinoć dogodio na teritoriji opštine Kolašin, te zahtijeva brzu i efikasnu reakciju nadležnih institucija u pronalaženju počinioca i procesuiranju istih i utvrđivanju postojećih elemenata zločina iz mržnje na osnovi rodnog identiteta.
"Trans osobe u Crnoj Gori doživljavaju nasilje svakodnevno, u porodici, društvu, prilikom obrazovanja, traženja zaposlenja ili mjesta za stanovanje, kao i većini situacija koje zahtijevaju otkrivanje rodnog identiteta. Podsjećamo da trans osobe u Crnoj Gori još uvjek nemaju mogućnost promjene oznake pola bez podvrgavanja invazivnom procesu prinudne sterilizacije, što predstavlja najoštrije kršenje naših ljudskih prava i jedan od najgorih primjera institucionalnog i sistemskog nasilja koje doživljavaju građani/ke Crne Gore. Tokom prethodne godine, registrovana su 2 slučaja prijavljenog nasilja nad trans osobom, dok je početkom ove godine donesena prva prvostepena presuda zločina iz mržnje nad trans ženom vidljivom tokom Povorke Ponosa, koja je pretučena dok se vraćala kući", navodi se u saopštenju.
Pojačano nasilje nad transrodnim osobama, ali i lezbejkama, gej muškarcima i biseksualnim osobama, može se povezati i sa nedavnim javnim diskursom u svjetlu neizglasavanjem Zakona o životnom partnerstvu lica istog pola, koji je zabilježio mnoge homofobične komentare donosioca/teljki odluka.
"Rodno zasnovano nasilje je stvarnost u Crnoj Gori, koja ukazuje na neophodnost jasnog stava nadležnih institucija koje su dužne da pošalju poruku da su nasilje i diskriminacija neprihvatljivi, te da nijedan građanin/ka Crne Gore ne može biti ponižavan, vrijeđan ili pretučen po bilo kojoj osnovi, a naročito po osnovi svojih ličnih karakteristika kao što su rodni identitet ili rodno izražavanja", saopšteno je iz Spektre.