Opoziciona Socijalistička narodna partija Crne Gore objavila podatke o tome koliko je pritužbi crnogorskih građana predato Evropskom sudu za ljudska prava.
"Možda bi se neki iznenadili kako jedna mala zemlja kao što je naša ima takav bilans, ali valja podsetiti da se radi o trendu koji je dominantan u poslednjih deset godina. Naime, podaci Sekretarijata Evropskog suda pokazuju da je od maja 2009. godine do 31. decembra 2018. protiv Crne Gore podneto 2.537 predstavki. Ovoliki broj obraćanja Sudu u Strazburu jasan je pokazatelj nepovjerenja koje građani imaju u crnogorsko pravosuđe, uprkos bajkama o nevjerovatnim rezultatima koje ono postiže, a koje nam serviraju institucije sistema", napominju u SNP-u.
U saopštenju ove stranke, koje prenosi Televizija Crne Gore, navodi se da je Sud u Strazburu u čak pedeset slučajeva utvrdio da je crnogorsko pravosuđe povredilo Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, a u najvećem broju postupaka radilo se o povredi prava na pravično suđenje.
"Crnogorskoj javnosti, svakako, najpoznatiji je i najsvežiji slučaj kompanije 'KIPS' koja je tužila državu zbog nemogućnosti da ostvari pravo na gradnju tržnog centra iako je za to ispoštavala sve zakonske pretpostavke. Aroganciju i neznanje bivšeg gradonačelnika Miomira Mugoše koji je stopirao plan biznismena Rista Drekalovića, građani će morati da plate iz svog džepa. Podsećanja radi, reč je o iznosu od 'tričavih' 4,5 miliona evra i to će još biti i dobro ako ga Evropski sud ne uveća, s obzirom da je oštećena strana najavila žalbu na presudu", navodi se u saopštenju.