Na Institutu za majku i dete primljena su dva dečaka koja imaju ovaj sindrom i sve simptome zaraze virusom kovid-19.
Poslednjih nedelja u svetu se često spominje veza između Kavasaki sindroma i zaraze od korona virusa kod dece. Imunolog dr Srđa Janković danas je izjavio da nije dokazano da malipšani koji imaju ovo stanje podložniji zarazi virusom kovid-19.
"Široka lepeza virusa može da bude okidač za tu reakciju, to je gotovo uvek neki virus. Da li može i SARS-Cov-2 da bude okidač, nema čvrstih dokaza. U Srbiji nismo imali nijedan slučaj da je bilo povezano, ni vremenski, da neko dete ima Kovid-19 i Kavasakijev sindrom", rekao je Janković.
Najnovije informacije su ga demantovale.
Na Institutu za majku i dete primljena su dva dečaka koja imaju ovaj sindrom i sve simptome zaraze virusom kovid-19.
Šta je Kavasaki sindrom?
Reč je o sindromu koji je uočen u Americi i Evropi pre tri-četiri nedelje, a na koji je Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti upozorio lekare širom planete.
Kavasakijeva bolest ili Kavasakijev sindrom je relativno retka autoimuna bolest, a klinička slika uključuje vaskulitis, zapaljenje krvnih sudova. Bolest se najčešće javlja kod dece ispod pet godina starosti. Simptomi ove bolesti su temperatura, konjuktivitis, promene na usnama i usnoj duplji, promene na rukama i nogama, osip, uvećanje limfnih čvorova na vratu.
"Dva dečaka uzrasta 15 i 16 godina koja imaju Kavasaki sindrom imala su identičnu kliničku sliku kada su primljena u bolnicu - povišena telesna temperatura, izrazita malaksalost, bolovi u stomaku praćeni prolivom. Oba dečaka su pokazivala znakove srčane insuficijencije. Ispitivanja iz krvi, eho, pregled nuklearne magnetne rezonance utvrdili su i značajne promene na srčanom mišiću, kao i elemente koji su ukazivali da su dečaci imali kovid infekciju.Njihov PCR bris je bio negativan, ali nalaz eliza testom otkrivenih antitela je veoma jasno ukazivao da su dečaci bolovali od kovid infekcije", kaže profesor dr Vladislav Vukomanović
Ono što je netipično jeste da su stariji od uzrasta kod kojeg se ova bolest razvija.
"Ova bolest je veoma značajna jer može da zahvata krvne sudove malog i srednjeg promera, od kojih su najznačajniji koronarni krvni sudovi koji ishranjuju srce. Bolest može da dovede do proširenja tih krvnih sudova, nastanka tromboze i infarkta miokarda. Kavasakijeva bolest je najčešći uzrok infarkta miokarda kod dece."
O vezi Kavasakijeve bolesti i korone, dr Vukomanović kaže.
"Prepostavlja se da neki infektivni agens predstavlja triger za razvoj bolesti. U ovom slučaju moguće je da je to kovid infekcija, ali to nikako nije dokazano", kaže doktor koji je izrazio nadu da će uskoro imati više infiormacija kako bi se dokazala veza između kovida i Kavasaki sindroma.