"Javno okupljanje nije blagovremeno prijavljeno Centru bezbednosti Bijelo Polje", navodi se u rješenju policije.
Uprava policije je zabranila održavanje litije u znak protesta zbog usvajanja novog Zakona o slobodi vjeroispovijesti, koja je bila planirana za sutra u Bijelom Polju, piše portal kodex.me.
"Ne dozvoljava se održavanje javnog okupljanja Molitvenog hoda- litije, koja je zakazana od Petrove crkve, ulicom "III sandžačke", Ul."Slobode" i Ul. "Nedeljka Merdovića do crkve Svetog Nikole u Nikoljcu, povodom Zakona o slobodi vjeroispovijesti, shodno čl.14 st. 4 Zakona o javnim okupljanjima - Javno okupljanje nije blagovremeno prijavljeno Centru bezbednosti Bijelo Polje", navodi se u rješenju koje je objavljeno na Facebooku, a prenose "Vijesti".
Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori dala je rok vlastima da se do Petrovdana, odnosno do 12. jula, izjasne o tome da li žele da nastave dijalog o spornom Zakonu o slobodi vjeroispovesti i prijedlogu crkve da taj zakon bude izmenjen, a u suprotnom dijaloga više neće biti.
Zakon o slobodi vjeroispovijesti usvojen je u Skupštini Crne Gore krajem prošle godine uz mnogo turbulencija, protivljenja prosrpske opozicije, koja je čak probala i da prekine sjednicu, poslije čega su opozicioni poslanici privedeni u policiju.
Odmah nakon toga počeli su protesti širom Crne Gore (i u Srbiji), a potom su ti protesti bili pretvoreni u litije, kao vid izražavanja nezadovoljstva zbog tog zakona, koji crkva vidi kao način da se podržavi njena imovina. Litije su privremeno pauzirane zbog epidemije korona virusa, ali su dva vjerska okupljanja tokom ove zdravstvene krize ponovo podigla tenzije, jer su sveštenici potom privođeni u policiju. Posebno je bilo napeto kada je 12. maja vladika Joanikije sa grupom sveštenika priveden u Nikšiću zbog zabranjene litije.
U međuvremenu, otvoreni su razgovori predstavnika vlade i Mitropolije crnogorsko-primorske (14. februara ove godine), koji su potom prebačeni na nivo eksperata, ali se nije mnogo pomaklo u pregovorima. Sa druge strane, vlasti u Crnoj Gori optužile su SPC da ne plaća porez na imovinu, kako bi trebalo, kao i da je dug narastao na dva miliona evra!
Tek, predsjednik Vlade Crne Gore Duško Marković otkrio je da su se on i predsjednik Crne Gore Milo Đukanović nedavno sastali sa najvišim predstavnicima SPC u Crnoj Gori, vladikama Amfilohijem i Joanikijem, kada su im predložili da se ovaj zakon privremeno "zamrzne" dok se o njemu ne izjasne Ustavni sud i Evropski sud za ljudska prava u Strazburu.
Crnogorski premijer je izjavio i da je taj prijedlog odbijen. Međutim, kao odgovor na ovo Markovićevo istupanje, predstavnici SPC u Crnoj Gori su saopštili da im je zapravo nuđeno da postanu "dio rješenja" tako što bi trebalo da učestvuju u stvaranju jedinstvene pravoslavne crkve u Crnoj Gori, a prijedlog crnogorskih zvaničnika o zakonu su ocijenili "zlonamjernim i neustavnim". Posebno je istaknuto da Vlada Crne Gore sada nema ingerencije da ne primjenjuje zakon, jer ga je usvojila Skupština i da bi zato trebalo prihvatiti prijedlog crkve o izmjenama zakona.