• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Britanski poslanici pozvali NATO da podrži SPC u Crnoj Gori

Autori Tanjug Autori Ivan Pavlović

Britanski poslanici Tim Faron i Stiv Bejker pozvali su NATO i Veliku Britaniju da podrže vjernike i sveštenike SPC u Crnoj Gori.

 Britanski poslanici pozvali NATO da podrži SPC u Crnoj Gori Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

U tekstu za Njuzvik, ocjenjuju da je crnogorski Zakon o vjeroispovijesti donesen u suprotnosti sa modernim, demokratskim, parlamentarnim normama, vladavinom prava, imovinskim pravima i pravima pojedinaca da upražnjavaju svoju vjeroispovijest "pred Bogom i bez države i političara, koji služe kao posrednici".

U autorskom tekstu koji američki magazin objavljuje u rubrici "mišljenja", britanski parlamentarci, ističu da pripadaju različitim strankama, konzervativcima i laburistima, ali da u ovom slučaju imaju jedan stav - da svi imaju pravo slobode mišljenja, savijesti i vjeroispovijesti, pa i pripadnici SPC u Crnoj Gori.

Možda će vas zanimati

Ističu da skoro 80 procenata građana Crne Gore priznaje Srpsku pravoslavnu crkvu kao svoju, i da poštuju tradiciju dugu više od 800 godina stare srpske hrišcanske crkve koja traje na tom prostoru.

Faron i Bejker naglašavaju i da jedan čovjek i njegova partija vladaju neprekidno Crnom Gorom već više od 30 godina i ocjenjuju da je crnogorski predsjednik Milo Ðukanović previše lako prihvaćen, a da je njegov odnos prema hrišćanima "stavio Crnu Goru na svjetsku mapu".

"A sada, sa dugom prema Kinezima i bez dovoljno keša u rukama da podmaže motor svoje privrede, on taj novac želi da dobije konfiskujući imovinu", navode oni

Bejker i Faron poručuju da je važno da Britanija i njeni saveznici djeluju, i to brzo.

Ukazuju da je nesumnjiva posvećenost NATO građanima Crne Gore, kao i svim narodima čije su zemlje članovi Alijanse, ali ocjenjuju da to ne bi trebelo da bude tako za političko rukovodstvo Crne Gore kada, kako navode, djeluje suprotno konvecijama iz Ugovora da brani "zajedničko naslijeđe i civilizaciju svog naroda, zasnovano na principima demokratije, slobode pojedinca i vladavine prava".

Nedavno su i predstavnici americke Komisije za vjerske slobode ocijenili da su pravoslavci u Crnoj Gori na udaru Zakona o slobodi vjeroispovijesti za koji, kako navode, Srpska pravoslavna crkva s pravom strahuje da je izgovor za oduzimanje njene imovine.

"U Crnoj Gori su napadnuti pravoslavni hrišćani. Od decembra traju protesti protiv Zakona o slobodi vjeroispovijesti, za koji mnogi vjeruju da će omogućiti vladi da oduzme vjersku imovinu. Srpska pravoslavna crkva s pravom strahuje da je zakon izgovor za oduzimanje njene imovine", naveli su u autorskom tekstu takođe za Njuzvik Džoni Mur i Nuri Turkel, članovi Komisije SAD za međunarodne vjerske slobode.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE