U Hrvatskoj se danas održavaju parlamentarni izbori! Birališta su otvorena u 7 sati.
Primenjivaće se mere zaštite, a građanima je preporučeno da nose maske i da ponesu svoje hemijske olovke kojima će glasati.
Državna izborna komisija tek je u petak, na traženje Ustavnog suda Hrvatske, omogućila glasanje osobama zaraženim korona virusom.
Oni će, kako je objašnjeno, glasati putem osoba od poverenja. Za glasanje se prijavilo i više od 500 od oko 5.000 osoba kojima je zbog kontakata sa zaraženima određena mera samoizolacije.
Prema anketama ovo će biti jedni od najneizvesnijih izbora.
Finalno istraživanje agencije Ipsos za Novu TV pokazuje da su vladajuća Hrvatska demokratske zajedica (HDZ) i opoziciona Socijaldemokratska partije (SDP) gotovo izjednačene, prenosi Beta.
HDZ, prema toj anketi, osvaja 52 mandata, a koalicija levog centra "Restart" okupljena oko SDP, 51 od ukupno 151 mesta u Saboru Hrvatske. Za formiranje Vlade potrebna je podrška najmanje 76 poslanika.
Treća politička snaga je desničarski "Domovinski pokret" pevača Miroslava Škore s 18 mandata. Škoro je i na predsedničkim izborima krajem prošle godine bio treći izbor hrvatskih birača.
Izborni prag od pet odsto prešle bi još i stranka Most i levo-zelena koalicija "Možemo".
Politički analitičar Žarko Puhovski ocenio je za agenciju Beta da HDZ premijera Andreja Plenkovića ima znatno veće šanse da oformi buduću vladajuću većinu, bez obzira na to ko će biti relativni pobednik izbora.
"HDZ ima veće koalicione šanse, širu mogućnost, uz ogradu da deo ljudi koji će sa Škorom ući u Sabor, neće hteti s HDZ", istakao je Puhovski.
On je ocenio da će HDZ najpre ići u pregovore s "Domovinskim pokretom", ali će se istovremeno pregovarati s pojedinicima iz tog saveza koji okuplja različite političke opcije s desna – radikalne, ali i nešto "mekše".
"To će biti lakše ako HDZ bude prvi, jer će tako i prvi dobiti mogućnost za sastavljanje Vlade", ukazao je hrvatski analitičar.
Puhovski ocenjuje da će posle izbora uslediti teški pregovori, ali i da postoji "trećina šanse da se izbori ponove u ranu jesen".
U Sabor Hrvatske bira se 151 poslanik na mandat od četiri godine. Njih 140 bira se u deset izbornih jedinica u zemlji, po 14 u svakoj.
U posebnoj 11. izbornoj jedinici tri poslanika biraju birači bez prebivališta u Hrvatskoj (dijaspora), a osam poslanika, od kojih troje srpskih, biraju pripadnici nacionalnih manjina u posebnoj 12. izbornoj jedinici koju čini područje cele Hrvatske.
Uz kandidate Samostalne demokratske srpske stranke, koja tradicionalno osvaja glasove srpske manjine, za mesta rezervisana za predstavnike Srba u Hrvatskoj, bori se i lista Demokratskog saveza Srba.
Na izborima učestvuju ukupno 192 liste na kojima se nalazi 2.700 kandidata, s tim da u izbornim jedinicima nije isti broj lista. Na listama se nalazi 41 odsto žena, a prosečna starost kandidata je 48, 6 godina.
Pravo glasa ima oko 3, 9 miliona birača koji će moći da glasaju na oko sedam hiljada biračkih mesta u Hrvatskoj i inostranstvu.
Zbog epidemije korona virusa primenjivaće se mere zaštite, a posle brojnih kritika i reakcije Ustavnog suda, Državna izborna komisija (DIP) ipak je omogućila glasanje osobama zaraženim korona virusom . Oni će, kako je objašnjeno, glasati putem osoba od poverenja.
Birališta će biti otvorena od 7 do 19 sati, kada se očekuju i prve izlazne ankete. DIP će nezvanične rezultate početi da objavljuje od 21 sat.
Prema podacima Državnog izbornog povereništva (DIP) pre podne je glasalo 18,09 odsto birača.
Naime, pre podne je glasalo 620 hiljada birača, što je samo 20-ak hiljada manje u odnosu na izbore 2016. godine, prenosi agencija Hina.