Stranka predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića više neće moći da formira većinu u parlamentu, ali to je tek je prvi korak u crnogorskom osvajanju slobode, ocijenio je danas Dojče vele.
Visoku izlaznost na parlamentarnim izborima u Crnoj Gori analitičari su najprije posmatrali kao nešto što ide na ruku opoziciji. I zaista, istraživanja javnog mnjenja jesu predvidjela da će Đukanovićeva Demokratska partija socijalista (DPS) možda pasti na 35 odsto, ali nisu predvidjeli skoro 33 odsto za koaliciju „Za budućnost Crne Gore” čija je kičma prosrpski Demokratski front, piše Dragoslav Dedović u autorskom tekstu.
Poslije više od tri decenije, Milo Đukanović gubi kontrolu nad parlamentom. Ali nisu u pravu oni koji misle da je time stvar obavljena. Nasljeđe koje iza sebe ostavlja DPS je sumorno. A predsjednik države se još uvijek zove Milo Đukanović.
„On se odavno politikom bavi samo da bi zaštitio sebe, svoj klan i ogroman imetak, da bi imao imunitet zbog grešne prošlosti – od svoje ratne uloge devedesetih, do imena u dosijeima zapadnih tužilaštva nadležnih za šverc u velikom stilu. Đukanović se dugo, predugo predstavljao kao rješenje. A odavno je postao glavni problem Crne Gore”, ocijenio je Dedović, prenosi Beta.
Prema njegovim riječima, Đukanović će prije ili kasnije morati da bira između egzila u nekoj zemlji koja voli novac isluženih autokrata ili daljeg stvaranja razdora u Crnoj Gori. Ovaj drugi scenario bi ga mogao dovesti do sudskog ishoda koji mu se ne bi svidio.
S druge strane, nestranački lider opozicionog bloka „Za budućnost Crne Gore” Zdravko Krivokapić u prvom postizbornom obraćanju građanima djelovao je poprilično uvjerljivo, isto kao i njegovi budući partneri u vlasti Aleksa Bečić i Dritan Abazović.
Najvažniji zadatak nove vlasti biće da stvori demokratske mehanizme u institucijama države, koji će već u pokušaju „osujetiti svakog novog Mila”, ocjenjuje Dojče Vele. „Ipak, ima mjesta opreznom optimizmu. Princip smjenjivosti vlasti od sinoć važi i za Crnu Goru”, dodaje se.