Tema jučerašnje hrvatske emisije "Otvoreno" bilo je područje IT industrije kompjuterskih igara.
U emisiji su gostovali Alan Sumina iz Nanobita, Tomislav Car iz Infinuma, Matija Žulj iz Agrivija, Damir Sabol iz Photomatha, ali i Zvonimir Frka-Petešić, predstavnik kancelarije predsjednika vlade.
Ono što je gledaocima posebno privuklo pažnju bili su komentari predstavnika vlade, ali i izrazi lica preduzetnika koji su gostovali u emisiji dok je on govorio.
Frka-Petešić povezivao matematiku i preduzetništvo, davao primjere o supi i softveru
Voditelj je pred kraj emisije pitao Frka-Petešića o njegovoj vezi s matematikom pa je odgovorio kako je on htio da studira matematiku. Frka-Petešić potom govori o vezi matematike, preduzetništva i računanju dok se preduzetnici suzdržavaju da ne prasnu u smijeh.
"Ja sam zapravo... to je jedna moja neprežaljena ljubav. Ko zna šta će biti u penziji. Da, prije rata sam sanjao o istraživanju matematike. Jednostavno mislim da je to korisno u životu. Generalno mi se čini da u obrazovanju moramo da podižemo algoritamsko razmišljanje, a ne rješavanje zadataka koje samo rješavate kvačicom. Važno je razumjeti da je matematika horizontalna disciplina koju učite jer vam daje metodu svih metoda i preciznost u rješavanju svih zadataka u bilo kojoj djelatnosti s nultom greškom”, pričao je Frka-Petešić u Otvorenom dok su se preduzetnici borili da se ne nasmiju glasno.
Posebno su se suzdržavali dok je Frka-Petešić govorio kako se neće osjetiti ako loše izračunate formulu za supu za 0,1 promil, ali ako izračunate loše jedan promil razvoja hard-diska, on se neće ni pokrenuti.
Ko su bili gosti emisije?
Alan Sumina je rekao kako je sve krenulo s fitness aplikacijom za američko tržište s kojom su zaradili prvi milion.
“Krenuli smo 2008. godine i htjeli smo da budemo samostalni, nezavisni i da radimo ono što volimo. Nismo mislili da ćemo postići ovakav uspjeh”, rekao je.
Tomislav Car je ispričao kako je krenuo u posao sa softverskim idejama.
“Prijatelj, danas poslovni partner, i ja upisali smo prvu godinu fakulteta. Bili smo klinci koji su voljeli da programiraju i onda smo vidjeli da je to fora i da bi mogli da napravimo biznis od toga”, ispričao je.
Matija Sabol i Damir Žulj opisali su svoje početke u preduzetništvu.
"Ja sam prethodnik i drago mi je da je tako”, rekao je Sabol koji je 1997. godine pokrenuo "Iskon". Istakao je da su uspjeli da izgrade uspješnu kompaniju, ali i naglasio da je bilo situacija kada su jedva preživjeli. Dodao je i da mu nije žao što su firmu prodali jer se već bio malo zasitio.
Žulj je krenuo s poljoprivrednom aplikacijom koja pomaže poljoprivrednicima da donose pametne odluke koje su im bitne za bolji profit. Istakao je da imaju 40-ak zaposlenih i nekoliko desetaka hiljada korisnika u više zemalja svijeta.
"Radimo 'impact' na više od milion ljudi indirektno, a vizija nam je da dođemo do milijardu”, rekao je on.