• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Komemoracija za žrtve logora Jadovno

Autor SRNA

Na mjestu gdje se nekad nalazio logor smrti Jadovno kod Gospića održana komemoracija za oko 40.000 žrtava tog logora, najviše Srba, ali i Jevreja i Roma tokom 1941. godine.

Komemoraciji je prisustvovao i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Aleksandar Vulin.

Ovo je prvi put od kada je ustanovljeno obilježavanje godišnjice u okviru memorijalnog centra "Jadovno" da u ime Vlade Srbije prisustvuje ministar, saopštilo je resorno ministarstvo Srbije.

Vulin je tom prilikom istakao da se ovi zločini ne smiju zaboraviti i da se zato danas i o njima govori. "Ako se zaboravi, uvek se i ponovi, ko ne pamti, iznova preživi", poručio je Vulin.

On je istakao da Srbija poštuje Hrvatsku, koja je njen susjed, čak i kada ne misle isto o istim dijelovima istorije.

"Međutim, kada je reč o Jadovnu, Jasenovcu i Gradiški, Srbija i Hrvatska i svaka druga zemlja na svetu misle isto, jer nije moguće drugačije misliti na stratištu ljudi i ljudskosti", naglasio je Vulin.

Prije komemorativnog skupa kod spomenika, kod Šaranove jame, mjesta koje su tokom 1941. bačena tijela 73 srpska sveštenika i drugih žrtava, vladika slavonski Srpske pravoslavne crkve Jovan Ćulibrk služio je pomen, dok je glavni rabin u Hrvatskoj Lućijano Moše Prelević čitao kadiš - molitvu za mrtve.

Izaslanici predsjednika Hrvatske, kao i hrvatske Vlade i Sabora položili su vijence na spomen-obilježje.

Počast postradalima odali su predsjednici Saveza antifašitičkih boraca i antifašista Hrvatske, Koordinacija jevrejskih opština Hrvatske i predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac.

Kompleks logora Gospić-Jadovno-Pag u istoriji je poznatiji kao "Jadovno", bio je otvoren 21. aprila 1941. godine, a zatvoren je na zahtjev italijanske vojske između 15. i 20. avgusta iste godine.

Jadovno je poznato kao mjesto ljudske patnje i bola, a nalazi se u predjelima Velebita, karakterističnim po mnogim kraškim jamama.

Do sada je na osnovu arhivskih dokumenata ustanovljeno postojanje 32 bezdane jame - "bezdanuše", stratišta Srba i Jevreja, među kojima su najistraženije Šaranova jama, jama Jamina i jama Sveta Ana.

Na Jadovnu se obnavljaju komemorativna okupljanja od 2009. godine, a na prijedlog Udruženja "Jadovno 1941.", 24. jun je određen za Dan sjećanja na Jadovno 1941.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE