• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bivši pripadnici JNA bez prava na povrat stanova

Autori mondo.ba Autori Agencije

Evropski sud za ljudska prava odlučio je da pripadnici bivše JNA nemaju pravo na povrat stanova koje su do raspada bivše Jugoslavije koristili na području Bosne i Hercegovine.

Oni to pravo nemaju ukoliko su nakon toga riješili svoje stambeno pitanje u nekoj od država nastalih na području bivše Jugoslavije.

Evropski sud presudu je donio odlučujući po tužbi bivšeg pripadnika JNA koji je tražio da mu vlasti BiH vrate stan koji je koristio do 1992.godine i po tadašnjim zakonima otkupio od vojno-stambenog fonda bivše države.

Kako je saopšteno iz kancelarije zastupnice BiH pred sudom u Strazburu Monike Mijić, ova odluka znači da pripadnici bivše JNA koji su imali stanarsko pravo ili otkupljen vojni stan u BiH nemaju pravo na povrat tog stana ako im je u Srbiji ili drugoj državi, bivšoj republici SFRJ, priznato pravo na dodjelu vojnog stana ili im je odobren stambeni kredit sufinansiran od države, bez obzira na to da li im je stan i fizički dodijeljen.

Naime, podnositelju tužbe stan još uvijek nije dodijeljen, ali sud je ipak utvrdio da njegova tužba protiv Bosne i Hercegovine nije osnovana.

Evropski sud je utvrdio da u Srbiji pripadnici vojske još uvijek mogu dobiti vojni stan u zakup na neodređeno vrijeme ili, u nedostatku odgovarajućeg stana, stambeni kredit sufinansiran od države, a podnosiocu tužbe protiv BiH vlasti Srbije priznale su pravo dodjele stana u vlasništvu Ministarstva obrane.

Takođe, u skladu sa zakonodavstvom Srbije, podnositelj tužbe je bio dužan da se odrekne vojnog stana u Bosni i Hercegovini kako bi stekao pravo na vojni stan u Srbiji, prenosi agencija Hina.

Radi se o slučaju "Aleksić protiv BiH", a taj oficir bivše JNA žalio se da mu je prekršeno pravo na imovinu zbog nemogućnosti da vrati u posjed vojni stan u Bosni i Hercegovini koji je otkupio u martu 1992. godine.

Taj predmet je identičan slučaju "Đokić protiv BiH" u kojem je Srbija netačno tvrdila pred sudom da u Srbiji pripadnici vojske ne mogu više steći niti stanarsko pravo niti pravo zakupa na stanu na neodređeno vrijeme, piše agencija Fena.

Tagovi

BiH

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE