• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Papa u Sarajevu: BiH dokaz da je suživot moguć

Autori mondo.ba Autori Agencije

Završena jednodnevna posjeta pape Franje i delegacije Vatikana glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

Na aerodromu su papu svečano ispratili član Predsjedništva BiH Dragan Čović, kardinal Vinko Puljić, apostolski nuncij Luiđi Pecuto i drugi, nakon čega je odletio u Rim.

Papa Franjo je svoju jednodnevnu posjetu Bosni i Hercegovini okončao susretom s mladima u Nadbiskupijskom centru za pastoral mladih "Ivan Pavao II" u Sarajevu gdje je poručio kako želi da mladi ne stvaraju neprijetelje jedni prema drugima nego da zajedno žive u miru, prenosi Anadolu Agency.

"Zagledajte se duboko u sebe, i ono što ćete naći unutra ne treba biti da postoje vi i oni, nego postoji mi, zajednički, koji ćemo skupa hoditi prema budućnosti. Ne gradite zidove, gradite samo mostove", poručio je papa Franjo mladima.

Pred kraj današnje posjete Sarajevu papa Franjo se susreo sa predstavnicima najvećih religijskih zajednica u BiH.

Susretu sa papom Franjom prisustvovali su nadbiskup vrhbosanski Vinko kardinal Puljić, reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović, episkop zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije i predsjednik jevrejske zajednice u BiH Jakob Finci, kao i visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko.

Papa Franjo je u obraćanju poručio kako je kao plod želje za susretom i pomirenjem osnovano Međureligijsko vijeće u BiH i kazao kako se veseli zbog uloge koju Vijeće ima u promociji različitih vidova dijaloga, inicijativa i susreta sa državnim vlastima.

"Vaš rad je veoma značajan u Sarajevu, na raskršću naroda i kutlura, jer je različitost bogatstvo koje je omogućilo kulturni i duhovni razvoj ove zemlje, a sa druge strane bilo razlog podjela i krvavih ratova", kazao je papa srdačno pozdravivši svakog od sagovornika i njihove vjerske zajednice i zahvalivši na lijepim mislima koje su izrekli.

"Vaše prisustvo ovdje je već poruka dijaloga kojeg tražimo i želimo izgrađivati", dodao je. 

Papa je podsjetio kako osnivanje Međureligijskog vijeća nije puki slučaj, baš kao i druge hvale vrijedne inicijative na ekumenskom i međureligijskom polju koje su se pojavile nakon rata kao potreba za obnavljanjem ratom razorenog društva. Međureligijski dijalog je ovdje kao u svim dijelovima svijeta neophodan kao uvjet za mir i kao takav je obaveza svih vjernika", naveo je poglavar Rimokatoličke crkve papa Franjo.

Naglasio je kako dijalog uči kako se prihvatiti u svojim različitostima, razvija duhovno zajedništvo koje ujedinjuje i pomaže da se promaknu moralne vrijednosti - pravda, sloboda i mir.

Poručio je da se međureligijski dijalog ne može ograničiti samo na pojedince, na odgovorne osobe iz vjerskih zajednica nego bi se trebao proširiti koliko je moguće na sve vjernike, uljučujući različita područja građanskog društva. Naglasio je da u tom smislu posebnu pažnju zaslužuju mladi koji su pozvani graditi budućnost ove zemlje.

"Cijenim sve ono što ste dosad učinili i podstičem vas u nastojanju oko izgradnje mira čiji ste prvi čuvari u BiH kao vjerske vođe upravo vi. Garantujem da će Katolička crkva nastaviti pružati punu podršku i da će sigurno biti potpuno na raspolaganju. Svjesni smo da je dug put koji moramo preći, ali ne dopustimo da nas poteškoće obeshrabre. I nastavimo ustrajno koračati putem oprosta i pomirenja. Dok stvaramo pravedno sjećanje na prošlost koja nas može poučiti, izbjegavajmo samosažaljenje i uzajamna optuživanja, prepustimo se da nas Bog očisti jer je on izvor mira", kazao je papa. 

Izvor: Denis Zuberi / Anadolija U obraćanju tokom susreta sa predstavnicima Međureligijskog vijeća BiH, papa Franjo osvrnuo se i na samo Sarajevo rekavši kako "grad koji je u nedavnoj prošlosti nažalost postao simbol rata, evropski Jerusalem, danas sa svojom raznolikošću naroda, kultura i vjera može ponovo postati znak jedinstva, mjesto u kojem različitost ne predstavlja prijetnju nego bogatstvo i priliku za zajednički rast".

"U svijetu koji je nažalost još uvijek razdiran sukobima ova zemlja može postati poruka, da potvrdi kako je moguće živjeti jedan pored drugog u različitosti, ali u zajedničkom čovjekoljublju gradeći budućnost u bratstvu i miru", kazao je papa Franjo.

Episkop zahumsko-hercegovački i primorski Grigorije je kazao:

"Došli ste u Bosnu i Hercegovinu i njenu prestonicu grad Sarajevo zato što jednoj stradalnoj i napaćenoj zemlji želite da date podršku da se ponovo uspravi i da pronađe svoje ljudsko lice. Sarajevo u kojem ste danas i Mostar u kojem vas očekujemo su gradovi koji podsjećaju na Jerusalim po tome što su mjesta stradanja, a istinska stradanja najava su Vaskrsenja."

Napomenuo je kako je papin dolazak najprije utjeha katolicima, ali i da pravoslavni hrišćani u susretu s papom osjećaju ne manju radost što kao poglavar sestrinske crkve posjećuje BiH.

"Vi svjedočite da savremeni čovjek koji je obremenjen iskušenjima našeg doba čezne za slobodom i ljubavlju koje su duboko pohranjene upravo u riznici Crkve Hristove. Na nama je odgovornost hoćemo li ih otuda pružiti svijetu ili pak stajati tvrdo na crkvenim vratima ne puštajući da im iko priđe, a time i sebe lišiti njihove blagotvornosti. Crkvi su neophodni proroci – osvjedočeni ljudi puni Duha Svetoga, koji će hrabro ukazivati na nedostatke i upućivati na istinu. Zato sa radošću i odobravanjem pratimo svaki vaš poduhvat u kojem se postavljate proročki u odnosu na svijet i još više u odnosu na samu Crkvu", kazao je Grigorije.

On je kazao kako je BiH tek izašla iz rata, a još priča o ratu kao da se juče završio:

"Razumljivo, jer rat donosi nesreću, ubistva, svireposti i to uvijek onih najmanjih i najnedužnijih ljudi, a ubica i žrtava ima na svim stranama. Međutim, nas djecu Crkve Božije posebno treba da brine a i sramoti činjenica da su kod nas hrišćani ubijali i hrišćane i nehrišćane, pa je stoga ova zemlja još od Drugog svjetskog rat puna grobova, jama, porušenih crkava i manastira."

Podsjetio je kako je Bosna zemlja u kojoj kad prestane zveket oružja "mi nastavljamo da živimo u miru, poštujući jedni druge i Bosna tu može biti čudesno lijepa i gotovo neopisiva zemlja".

"Mnogo toga divnog i originalno bosanskohercegovačkog nastalo je upravo prožimanjem različitih kultura, religija i naroda koji ovdje žive. Međutim, taj uzajamni suživot u miru i poštovanju posle ovog poslednjeg rata još nismo sasvim postigli, i baš u tome očekujemo i vašu pomoć. Želimo da nas utvrdite u našem uvjerenju da se čovjeka dostojni odnosi između različitih nacija i vjera moraju zasnivati na uzajamnom poštovanju i iskrenom saosjećanju", poručio je episkop Grigorije.

Predsjednik Jevrejske zajednice u Bosni i Hercegovini Jakob Finci poklonio je danas papi Franji reprint Hagade kako bi ga podsjećala na njegov boravak u Sarajevu. 

Finci je poželio papi dobrodošlicu u Sarajevo, gradu u kojem, prema njegovim riječima, jevrejska zajednica egzistira u miru i slozi posljednjih 450 godina sa željom da tu ostane i narednih najmanje 450 godina, jer "mi drugu domovinu niti imamo niti tražimo". 

Izvor: Denis Zuberi / Anadolija On je kazao da nije bilo lako opstati na Balkanu, buretu baruta, ali da se uz Božju volju sve može.

Finci je podsjetio da sada, kao i tokom posjete pape Ivana Pavla II BiH, obavlja funkciju predsjedavajućeg Međureligijskog vijeća. 

"Naravno, jasno nam je da je najvažnije poštovati jedni druge. Voljeti svoje, a poštovati i cijeniti druge. Mi smo u tome uspjeli, ali uvijek mora biti bolje i uspješnije", rekao je Finci

On je istakao kako "nam je papa Franjo prijatelj, da nam želite pomoći i podučiti nas kako da budemo bolji vjernici".

"Nećemo vas lagati. Nismo političari, nećemo vas lagati da nema problema, da je sve med i mlijeko. Ima problema, ali je moguć opstanak na ovom dijelu planete samo ako budemo radili zajedno", rekao je Finci. 

Predsjednik Jevrejske zajednice BiH je rekao "da smo probleme sami stvorili i zajedno ih moramo prevazići" i da mudra riječ pape Franje u tome može pomoći. 

On je dodao da mu je žao što je zatvoren Zemaljski muzej i što papi ne može pokazati Hagadu. 

"Dozvolite mi da vam uručim reprint Hagade, da vas podsjeća na vašu posjetu. Na kraju, šta reći, sretan vam put kući i dođite nam opet", rekao je Finci.

Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franjo posjetio je popodne sarajevsku katedralu Srca Isusova gdje ga je dočekalo nekoliko stotina građana Sarajeva, ali i vjernika iz cijelog svijeta.

Papu su dočekali i rektor kardinal Ante Meštrović i kardinalni župnik Marko Majstorović u prisustvu velikog broja novinara, kako iz BiH, tako i iz ostalih zemalja Evrope.

Nakon ulaska u katedralu, papa Franjo se pomolio na grobu Josipa Štadlera.

Program je pozdravnim govorom započeo nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić, a potom su sveštenici i časne sestre govorili svoje ispovijesti o najtežim trenucima njihovih života.

Vrhovni poglavar Katoličke crkve papa Franjo je u Sarajevu, u državničkoj i pastoralnoj posjeti Bosni i Hercegovini pod motom "Mir vama." Procjenjuje se da je na misi na stadionu Koševo prisustvovalo blizu 70.000 ljudi.

Više desetina hiljada vjernika nakon završetka centralne mise, u nepreglednim kolonama se zaputilo prema centru grada gdje će mnogi, kako su kazali, nastaviti pratiti papin pastoralni pohod.

Emilija Dic iz Sarajeva na cetralnoj misi bila je sa sestrom, a kako je istakla u razgovoru za AA, osjećaj koji je danas preovladavao na misi među hiljadama vjernika iz skoro svih zemalja, bio je skoro neopisiv riječima.

Pomoć ljekara

Tokom centralne mise na sarajevskom stadionu "Asim Ferhatović Hase", pomoć ljekara Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu zatražilo je 50 hodočasnika. Iz KCUS-a napominju kako su na raspolaganju svi resursi te da su dodatno pojačani hirurški, neurološki i internistički timovi. Kako su saopćili, na današnjoj misi na stadionu Koševo bila su angažovana tri mobilna tima sa ljekarima i medicinskim tehničarima. Veliki broj hodočasnika danas je uglavnom uslijed visoke temperature zatražio pomoć ljekara i na Klinici urgentne medicine u Sarajevu. Od tog broja, jedan hodočasnik iz Hrvatske zadržan je na daljem liječenju.

"Divno je bilo. Krenula sa sa lijepim osjećajima i zadovoljstvom. Emocije su divne, taj čovjek je ostavio na mene tako pozitivan utisak da sam mu zahvalna što je uopšte došao", kazala je Emilija.

"Moliću se za njega, jer tako pozitivno djeluje na nas, a to nam je jako važno", kazala je ova Sarajka.

Velika grupa vjernika iz Varaždina iz Hrvatske takođe je prisustvovala centralnoj misi i nijednog trenutka, kako su kazali, nisu zažalili.

"Utisci su odlični. Papa je prošao na metar pored nas, to je bilo najbolje. Poruke njegove bile su divne, produhovljeni smo izašli i osjećamo se divno", kazala je Božica Tuzek, dodajući kako će grupa iz Varaždina nastaviti u toku dana razgledati grad te se u večernjim satima zaputiti kući.

Poruke pape Franje danas tokom mise najvećim dijelom odnosile su se na mir među ljudima u svim zemljama svijeta, što ga čini jednim od najvećih moralnih autoriteta, istakao je u izjavi za AA Zdravko Kujundžija, koji je na misu došao sa porodicom.

"Bilo je predivno za ljude koji vjeruju i koji su došli da poslušaju poruku pape Franje, koji je sigurno jedan od najvećih moralnih autoriteta u svijetu. Svijet je zavađen i posvađan, ali svi bi trebali graditi pravdu i mir. To je poruka koju sam ja razumio", zaključio je Kujundžija.

Atmosfera koja je vladala tokom mise među hiljadama vjernika iz brojnim zemalja svijeta, neopisiva je, kazala je Danica iz Beograda.

"Došla sam sa horom, ovo je nevjerovatna, velika manifestacija sa ogromnim brojem ljudi. Ugođaj i doživljaj bili su nevjerovatni. Fenomenalno je. Papa je govorio o miru i razumijevanju", kazala je Danica.

Među oko 65.000 vjernika koji su prisustvovali centralnoj misi na stadionu Koševo iz Poljske, Rusije, Sjedinjenih Američkih Država, Portugala, Kine, bila je i grupa studenata iz Zagreba. Poručili su kako se besana noć provedena u putu isplatila.

"Predivan je osjećaj, to se ne može opisati riječima", kazao je Dino iz Zagreba, dodajući kako je papa Franjo uspio okupiti sve dobre ljude na jednom mjestu uz poruke mira i prijateljstva.

Da je posjeta pape Franje glavnom gradu BiH jedinstven događaj za zemlju i njene narode svih konfesija, kazala je Katica Kolanda iz Zemuna kod Beograda. Kako je istakla, veliki broj vjernika u suzama je dočekao kraj centralne mise na Koševu.

"Utiske je teško objasniti, to je događaj za cijeli život, do suza. Sve je bilo izvanredno. Jednom riječju, bilo je izvanredno", kazala je Kolanda.

Ni visoke temperature zraka i sunce nisu uspjele narušiti današnju atmosferu koju je izazvoa doalzak pape Franje na stadionu Koševo tokom centralne mise, ali i u cijelome Sarajevu, istakla je Nives iz Zagreba koja je na misu došla sa porodicom i prijateljima.

"Nezaboravno je bilo, to se ne da opisati, prekrasno je. Bilo je za plakanje, to je unutra, u duši", kazala je Nives za AA.

...
Izvor: YouTube

Nakon susreta sa članovima državnog vrha BiH i obraćanja u zgradi Predsjedništva BiH, papa Franjo je vozeći se u papamobilu stigao na prepuni stadion Koševo u Sarajevu.

Okupljeni su uzvikivali "Papa, mi te volimo."

"Nikad više rata"

U obraćanju vjernicima tokom mise na stadionu papa Franjo je rekao da su narodi u BiH tokom proteklog rata doživjeli patnju, razaranja i bol i da je sa stadiona Koševo u Sarajevu danas poručeno da nikad više ne bude rata.

Papa Franjo je istakao da je mir dar Božiji, a da se težnja za mirom i trud za njegovim postizanjem sukobljavaju sa činjenicom da se u svijetu danas vode brojni oružani sukobi.

On je istakao da se "vodi jedna vrsta trećeg svjetskog rata" u dijelovima gdje u kontekstu globalne komunikacije vlada prava ratna klima i pojavljuju se oni koji izazivaju sukobe među razlitičim kulturama i civilizacijama i prodaju oružje.

...
Izvor: YouTube


Prema njegovim riječima, to dovodi do rata i izbjeglica i podrazumijeva razorene živote.

Papa Franjo je pozvao vjernike na praštanje, te ukazao na potrebu ostvarenja mira ljubljenjem bližnjeg i činjenjem drugim narodima svega što bi željeli da se čini sopstvenom narodu.

"Samo ako se pomirimo sa Bogom, možemo postati istinski mirotvorci", rekao je papa Franjo.

On je pozvao vjernike da se mole za srce puno strpljivosti koje će se zalagati za pravednost. "Samo ako se pomirimo sa Bogom, možemo postati istinski mirotvorci", naveo je papa Franjo.

Nakon papinog obraćanja, nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić pozvao je prisutne na ispovijest vjere.

Automobil u kojem se nalazio papa obišao je krug atletskom stazom stadiona, kako bi se pozdravio sa vjernicima, a potom je papu dočekao gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić koji mu je uručio Ključ grada Sarajeva i medaljon izrađen specijalno za ovu priliku, a koji simbolizuje suživot različitih religija u BiH.


Tribine i teren Olimpijskog stadiona Koševo su sve ispunjeniji hodočasnicima koji su stigli od Sjedinjenih Američkih Država do Kine kako bi prisustvovali misi pape Franje. Prvi vjernici su na Koševo stigli prije zore.  Mnogi vjernici veselo mašu zastavama zemalja i mjesta iz kojih dolaze. Prije dolaska pape Franje na stadion, priređen je duhovni program praćen muzikom.

Papa je u obraćanju u Predsjedništvu uz ostalo poručio kako Sarajevo i BiH imaju posebno

 značenje za Evropu i čitav svijet.

"Drago mi je vidjeti postignute napretke na kojima trebamo zahvaliti Gospodinu i tolikim ljudima dobre volje. Međutim, važno je ne zadovoljiti se postignutim, nego tražiti kako učiniti daljnje korake u učvršćavanju međusobnog povjerenja i stvarati prilike za produbiljivanje uzajamnog poznavanja i poštovanja. Podrška ovakvom razvoju i temeljni uslov su blizina i saradnja međunarodne zajednice, posebno Evropske unije i svih država i organizacija koje su prisutne i koje djeluju na području BiH", rekao je papa Franja tokom govora u Predsjedništvu BiH.

On je istakao kako je BiH sastavni dio Evrope i da se njeni uspjesi i drame potpuno uklapaju u historiju evropskih uspjeha i drama, te da su u isto vrijeme velika opomena kako bi se uložile sve raspoložive snage da započeti mirovni procesi postanu sve čvršći i stabilniji.

"U ovoj zemlji, mir i sloga među Hrvatima, Srbima i Bošnjacima te poticaji kojima se u posljednje vrijeme njeguje taj sklad, kao i srdačni i bratski odnosi između muslimana, židova i kršćana imaju važnost koja seže daleko izvan granica BiH. Ovime se daje svjedočanstvo cijelome svijetu kako je saradnja među različitim narodima i religijama u svrhu općeg dobra itekako moguća, kako pluralizam kultura i tradicija može potaknuti i oživotvoriti neponovljivo i učinkovito rješavanje problema; kako se čak i najdublje rane mogu izliječiti zajedničkim hodom koji pročišćava sjećanja i daje nadu za budućnost", rekao je papa Franjo.

Nakon sastanka sa članovima državnog vrha Bosne i Hercegovine, papa Franjo je ispred zgrade Predsjedništva Bosne i Hercegovine pustio bijele golubove, koji su simbol mira, a potom okupljenim vjernicima, građanima Sarajeva i turistima uputio pozdrav "Mir vama".

Pogledajte fotogaleriju

Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franjo danas je ispred zgrade Predsjedništva Bosne i Hercegovine dočekan uz najviše vojne počasti. Papu Franju je dočekao predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, uz smotru Počasne čete i intoniranje himni Vatikana i BiH. Gromoglasnim apluzom papu je pozdravilo i nekoliko stotina građana Sarajeva.

Papa Franjo doputovao je jutros u Sarajevo, gdje su ga na Aerodoromu dočekali hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović, nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić i apostolski nuncij u BiH Luiđi Pecuto.

Pogledajte fotogaleriju



U delegaciji BiH koja je dočekala papu, između ostalih, bili su još ministar inostranih poslova BiH Igor Crnadak, ministrica odbrane BiH Marina Pendeš, ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić, načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH general pukovnik Anto Jeleč, ambasadorica BiH u Vatikanu Slavica Karačić, predsjednik Federaciie BiH Marinko Čavara, premijer FBiH Fadil Novalić, te premijer Kantona Sarajevo Elmedin Konaković i gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić.

Na dočeku pape na aerodromu bio je i vojnik sa zastavom i jedinica Oružanih snaga BiH, kao i 144 mladih u narodnim nošnjama iz cijele BiH.

...
Izvor: YouTube

Programom posjete previđeno je da papa Franjo okonča posjetu BiH u večernjim satima, kada će sa sarajevskog aerodroma avionom odletjeti za Rim.

Papina posjeta protiče uz velike bezbjednosne mjere. Prema nezvaničnim podacima, za njegovu i bezbjednost hodočasnika brine se oko 4.000 policajaca sa kojima sarađuju i pripadnici Oružanih snaga BiH, vatrogasci i medicinsko osoblje. Za praćenje papine posjete akreditovano je 1.300 novinara.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 5

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gz

Kako dosao tako i otisao. Ni sta donio ni sta odnio. Evo danas sve po starom ide, a bogme i juce svako je pricao sta kome odgovara pa i On papa Franja

Vala baš

BiH je primjer države koju više nigdje na svijetu ni pod kojim uslovima ne treba napraviti. Jer se radi o nasilnoj tvorevini, ljudi koji ne mogu i istinski ne žele živjeti zajedno jer im interesi nisu isti, težnje za budućnost takođe i jer istorija pokazuje da nikada bez tutora i spoljnog pritiska nisu mogli zajendo. Papa naš dobri bolje ti je da si pročitao nobelovca Andrića pa vjerovatno nikada ovako nešto ne bi izustio. BiH je sve samo ne dobar primjer niti dokaz bilo čega dobrog. Gotovo da nema životnog pitanja na koji različiti narodi i vjere imaju isti pogled pa makar to bio i posao. Jedni bi arapska a drugi ruske investitore ...

Luka

Dosao da ucvrsti ekumenizam ,te da mu se poklone bh masoni

Ribić Nermin

Hvala VELIKOM ćovjeku PAPA FRANJI što je posjetio naš Grad Sarajevo i Neizmjerno vam HVALA a nadamo se svi da će te Našim političarima da smo svi ISTI opet još jednom VELIKO ISKRENO HVALA.

a ti

@Ribić Nermin A ti si glasao za Bakira, SDA i njegove fikcije o tzv. Bosni po šerijatu, unitarnoj državi bez entiteta. A ovamo plasiraš nebuloze naši političari ovo-ono. Glasaj za one koji će te povesti u bolji život i poštovati pravo svakog naroda na samoopredjeljenje i pravo govora i mišljenja a ne one koje mrze i žele preglasati druge narode poput Bakira i društva pa ti možda i bude bolje

MONDO REPORTAŽE