• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Papa: BiH ima posebno značenje u svijetu

Autor Anadolija

Papa Franjo je tokom govora u Predsjedništvu BiH, nakon sastanka s delegacijom predvođenom predsjedavajućim Predsjedništva BiH Mladenom Ivanićem, rekao kako Sarajevo i BiH imaju posebno značenje za Evropu i čitav svijet.

Papa je podsjetio kako su stoljećima na ovim prostorima prisutne zajednice koje ispodvijedaju različite vjere te pripadaju različitim narodima i kulturama, zajednice bogate u svojim posebnostima te ponosne na svoju jedinstvenu tradiciju. On je rekao da sve to nije tokom dugo vremena predstavljalo poteškoće u međusobnim prijateljskim i srdačnim odnosima.

"Čak nam i arhitektonska struktura Sarajeva govori ovome u prilog, jer se u svome

 urbanističkom spletu u neposrednoj blizini uzdižu sinagoge, crkve i džamije te je grad s pravom dobio naziv evropskog Jerusalema. On zapravo predstavlja jedno veliko raskrižje kultura, naroda i vjera. Takva uloga zahtijeva da se uvijek iznova grade novi mostovi te da se postojeći istovremeno obnavljaju i čuvaju, kako bi se osigurali učinkoviti, sigurni i civilizirani odnosi", rekao je Sveti Otac.

On je kazao da "nam je potreban razgovor", otkrivanje bogatstva svakoga od nas, vrednovanje onoga što nas ujedinjuje te doživaljavanje razlika kao mogućnost rasta, pritom poštujući svakog pojedinca.

"Prijeko je potreban strpljiv dijalog, pun povjerenja, tako da pojedinci, obitelji i zajednice mogu prenositi vrijednosti vlastite kulture i prihvaćati sve ono dobro u tuđim iskustvima", rekao je papa Franjo i dodao da bi na ovaj način mogle zacijeliti čak i velike rane nedavne prošlosti, a na budućnost bi se gledalo s nadom.

On je rekao da dolazi kao hodočasnik mira i dijaloga, 18 godina poslije historijskog dolaska Ivana Pavla II, koji se zbio neposredno nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

"Drago mi je vidjeti postignute napretke na kojima trebamo zahvaliti Gospodinu i tolikim ljudima dobre volje. Međutim, važno je ne zadovoljiti se postignutim, nego tražiti kako učiniti daljnje korake u učvršćavanju međusobnog povjerenja i stvarati prilike za produbiljivanje uzajamnog poznavanja i poštovanja. Podrška ovakvom razvoju i temeljni uslov su blizina i saradnja međunarodne zajednice, posebno Evropske unije i svih država i organizacija koje su prisutne i koje djeluju na području BiH", rekao je papa Franja tokom govora u Predsjedništvu BiH.

On je istakao kako je BiH sastavni dio Evrope i da se njeni uspjesi i drame potpuno uklapaju u historiju evropskih uspjeha i drama, te da su u isto vrijeme velika opomena kako bi se uložile sve raspoložive snage da započeti mirovni procesi postanu sve čvršći i stabilniji.

"U ovoj zemlji, mir i sloga među Hrvatima, Srbima i Bošnjacima te poticaji kojima se u posljednje vrijeme njeguje taj sklad, kao i srdačni i bratski odnosi između muslimana, židova i kršćana imaju važnost koja seže daleko izvan granica BiH. Ovime se daje svjedočanstvo cijelome svijetu kako je saradnja među različitim narodima i religijama u svrhu općeg dobra itekako moguća, kako pluralizam kultura i tradicija može potaknuti i oživotvoriti neponovljivo i učinkovito rješavanje problema; kako se čak i najdublje rane mogu izliječiti zajedničkim hodom koji pročišćava sjećanja i daje nadu za budućnost", rekao je papa Franjo.

Poglavar Rimokatoličke crkve je rekao kako bismo svi trebali prepoznati temeljne ljudske vrijednosti i suprotstaviti se uspješno divljaštvu onih koji bi od svake različitostvi željeli stvoriti priliku za nasiljem.

"U ime ovih vrijednosti se može i mora surađivati, graditi i razgovarati, opraštati i s njima rasti", rekao je, uz ostalo, papa Franjo.

Papa Franjo je odstupio od predviđenog govora i spomenuo je pozdravljanje s djecom različitih konfesija, koji su ga dočekali na sarajevskom aerodromu u narodnim nošnjama, i istakao da je u očima djece vidio nadu.

On je pozvao političare da budu prvi koji će služiti svojim zajednicama, radeći prvenstveno na očuvanju temeljnih ljudskih prava, među kojima istaknuto mjesto ima ono o vjerskoj slobodi.

"Na taj će se način konkretnim zalaganjem moći izgraditi mirotvornije i pravednije društvo, u kojem bi se uz pomoć svakoga člana rješavali mnogovrsni problemi iz svakodnevnog života naroda. Da bi se ovo ispunilo, prijeko je potrebna stvarna jednakost svih građana pred zakonom, posebno u njegovoj provedbi, bez obzira na njihovu etničku, vjersku ili geografsku pripadnost: tako će se svi, bez razlike, u potpunosti osjećati dijelom javnog života i, uživajući ista prava, moći će aktivno dati svoj posebni doprinos općem dobru", rekao je papa.

On je kazao da Katolička crkva sudjeluje u projektu materijalne i moralne obnove BiH molitvom i zalaganjem svojih vjernika i institucija, dijeleći tako njezine radosti i brige, želi i dalje neumorno svjedočiti svoju posebnu blizinu siromašnima i onima u stanju potrebe.

"Sveta Stolica se raduje svemu što je postignuto u ovim godinama i garantuje svoju skrb u promicanju saradnje, dijaloga i solidarnosti, svjesna da su mir i međusobna pažnja u civilizovanom i uređenom suživotu nužni uslovi za trajan i stvaran razvoj. Time ujedno želi da BiH, nakon što su se olujni crni oblaci konačno udaljili, uz doprinos svih mogne nastaviti na započetom putu, tako da nakon studene zime procvjeta proljeće. S ovim mislima molim Svevišnjeg za mir i blagostanje Sarajeva i čitave BiH", završio je ovim riječima svoj govor u Predsjedništvu BiH papa Franjo.

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

srpkinja

Dok god u Sarajevu muslimani napadaju i tuku Srbe,nema mira ni sazivota nas sa njima. Sarajevo je vec zadnje 23 godine iskljucivo muslimanski grad u kojem se nista drugacije ne prihvata. Tako da,papa,nisi dobro informisan.

MONDO REPORTAŽE