Izgradnja prve Roditeljske kuće u Republici Srpskoj teče po planu, ali je promjena lokacije gradnje ovog objekta stvorila dodatne troškove u iznosu od 165.000 KM, kažu u Udruženju Iskra.
“Mi smo imali predračun za izgradnju kuće, što podrazumijeva sam objekat, na taj iznos od 850 hiljada maraka, ali je promjena lokacije dovela do tih nepredviđenih troškova. Kuća, kao objekat nije sporna i prema predračunu izvođača to zaista jeste tih 850 hiljada, međutim, kada je bilo govora o izgradnji kuće ona je trebala biti neposredno uz objekat Dječije hematoonkologije, odnosno Dječije pedijatrije a tu smo imali gotovu i vodovodnu i kanalizacionu mrežu, putnu infrastrukturu i ostalo. Sad smo jednostavno završili na jednoj livadi na kojoj nema nikakve infrastrukture. Promjena lokacije uzrokovala je dodatne troškove, ali novca za kuću ima dovoljno”, istakla je Dijana Berić sekretar ovog Udruženja.
Do promjene lokacije gradnje Roditeljske kuće došlo je jer se devet mjeseci čekalo na izmjenu Regulacionog plana, a Udruženje je pristalo na novu kada su, kako kažu, vidjeli da će na tu izmjenu čekati i nekoliko godina, a sredstva za gradnju su već bila prikupljena.
"Kada smo vidjeli ta izmjena Regulacionog plana neće biti brzo, pristali smo na novu lokaciju, da novac ne bi samo stajao. Sada zbog toga trebamo izdvojiti dodatnih oko 165.000 KM, kako bi uredili okolinu objekta, izgradili parking, pristupnicu. Mi smo zadovoljni i ovom lokacijom, ali je nepostojanje infrastrukture poskupilo sve radove", kaže Berićeva i dodaje kako će Udruženje završiti sve oko objekta, ali od Grada Banjaluke očekuju izgradnju saobraćajnice, a dodatni problem je što se objekat ne može priključiti ni na vodovodnu ni na kanalizacionu mrežu.
Iz Iskre ističu da će gradnja kuća biti završena u roku, a po njenom završetku tražiće se rješenje za ostale radove.
"Kuća će biti završena u predviđenom roku, ja lično vjerujem da će izvođač završiti i ove dodatne radove, a onda ćemo njemu dugovati", rekla je naša sagovornica.
Na optužbe da Udruženje krade donatorska sredstva, kažu već su navikli, ali se ne obaziru, jer za cijenu svih radova imaju tačan pregled svega koji su dobili od izvođača.
"Za te optužbe možda najbolje pitati struku, a ja kao laik mogu samo da kažem da smo mi kao Udruženje išli po donaciju cigle, a u toj firmi su nam ponudili donaciju cigle druge klase. Cijena te cigle je 0,42 KM, a cigla kojom izvođač gradi kuću je prve klase i košta 0,60 KM", kaže Berić i dodaje da je u predračunu izvođača sav materijal prve klase.
"U predračunu imamo nabrojane sve stavke, počevši od banalnog držača wc papira, tačan broj komada po toj cijeni. Imamo pregled svewga što je izvođač ponudio i čime se gradi, s tim da i naš izvođač ima svoje podizvođače za elektroinstalacije, drugu firmu za hidro radove itd", naglašava sekretar ISKRE.
"Mi smo i prije dobijali slične komentare da se kuća može napraviti za 400 - 500 hiljada maraka, možda može kuća za domaćinstvo, ali ovo je javna ustanova kroz koju će se mjesečno smjenjivati dosta ljudi i to zahtijeva kvalitetnu gradnju", dodala je.
U Udruženju se ipak nadaju da veliki dio tih dodatnih troškova možda i neće platiti, ali isitiču da će to znati kada kuća bude završena i da će tada razmotriti kako završiti i te ostale radove da bi kuća mogla biti u funkciji.
Podsjećamo, gradnja prve Roditeljske kuće počela je u septembru, a sredstva za izgradnju prikupljena su na prošlogodišnjoj donatorskoj konferenciji.
Riječ je o prizemnom objektu od 500 kvadratnih metara sa sedam apartmana, a imaće i sve higijenske i zdravstvene uslove, dnevni boravak, kuhinju, trpezariju, igraonice, učionice, psihološku podršku, podršku socijalnih radnika, vešernice, kao i dvorište sa zelenom površinom s igralištem i nekoliko parking mjesta.
Prema podacima Hematoonkologije Klinike za dječje bolesti UKC RS, godišnje oboli 60 do 70 novih pacijenata, a svake godine očekuju 30 do 35 novih veoma teških slučajeva ovih oboljenja.
Pratite MONDO na Facebooku, Twitteru ili Instagramu!