Sud BiH odredio je jednomjesečni pritvor predsjedniku Saveza za bolju budućnost Fahrudinu Radončiću, na prijedlog Tužilaštva BiH.
Pritvor prema rješenju Suda BiH može trajati do 25. februara ili do nove odluke Suda, saopšteno je iz Suda BiH.
Sud je uvidom u podneseni dokazni materijal utvrdio da postoji osnovana sumnja da je osumnjičeni počinio krivično djelo za koje se tereti, te mu je odredio pritvor zbog postojanja osnovane bojazni da će osumnjičeni, boravkom na slobodi, uništiti, sakriti, izmijeniti ili falsifikovati dokaze ili tragove važne za krivični postupak, te naročitih okolnosti koje ukazuju da će ometati krivični postupak uticajem na svjedoke ili saučesnike, kao i postojanja naročitih okolnosti koje opravdavaju bojazan da će ponoviti isto ili istovrsno krivično djelo, odnosno nastaviti sa vršenjem opisanih radnji ukoliko se nađe na slobodi.
Radončić je osumnjičen da je počinio udruživanje radi činjenja krivičnih djela, ometanje rada pravosuđa i davanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem.
Prvo ročište je završeno sinoć u 22 sata, a tužilački tim je šest sati iščitavao transkripte presretenih telefonskih razgovora, Viber i SMS poruka Radončića, Bakira Dautbašića i Bilsene Šahman.
Navedeni razgovori, kako je rekao tužilac Božo Mihajlović, dokazuju stav Tužilaštva BiH da je Radončić, uz Dautbašića i Šahmanovu, zastrašivao Azru Sarić, bivšu djevojku ubijenog Ramiza Delalića i svjedokinju u sudskom predmetu koji se na Kosovu vodi protiv Nasera Keljmendija.
Prema riječima tužioca Bože Mihajlovića, Tužilaštvo BiH predložilo je jednomjesečni pritvor za Radončića zbog postojanja osnovane sumnje da je osumnjičeni počinio krivično djelo ometanje istrage.
Takođe, Tužilaštvo BiH Radončića tereti za udruživanje radi činjenja krivičnog djela i obećavanja nezakonite nagrade ili koristi.
Pored ostalog, Mihajlović je podsjetio da su se Dautbašić i Šahman sastali s Azrom Sarić kako bi je "zastrašili i ucijenilI" ukoliko ona ne pristane da u svom svjedočenju "zaštiti" Radončića što je ona kasnije prijavila Tužilaštvu BiH.
Na jučerašnjem ročištu, pored ostalog, tužilac je rekao da je Dautbašić u dva navrata pokušao kontaktirati novoimenovanog direktora SIPA-e Pericu Stanića, s kojim "ne uspostavlja poziv".
U telefonskim razgovorima se spominju i pripadnici Granične policije BiH i SIPA-e u komunikaciji s Dautbašićem. U više telefonskih razgovora spominje se i Zijad Hadžijahić, zaposlen u ambasadi Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu.
Dautbašić i Radončić, na osnovu transkripta telefonskih razgovora, Hadžijahiću "obećavaju" da će njegovu suprugu Nermanu imenovati za ambasadorku BiH u Sloveniji ukoliko on "izvrši pritisak na pravosuđe BiH."
Radončić je, sa druge strane, u svom iskazu koji je dao juče Tužilaštvu BiH negirao sve optužbe koje su stavljene na teren gdje tvrdi kako je u pitanju "montirani proces."
Advokat Vasvija Vidović je zatražila da se iz čitanja izuzmu određeni dijelovi za koje smatra da ne trebaju biti objavljeni u javnosti što je sutkinja odobrila. S druge strane, Radončićev glavni branilac Dragan Barbarić zatražio je izuzeće postupajućeg tužitelja Mihajlovića zbog "konflikta i neprimjerenih riječi" između odbrane i tužilačkog tima Radončića, na što je sutkinja rekla kako je to nadležnost glavnog tužioca.
Lider SBB-a uhapšen je u policijskoj akciji "Lutka dva" zbog sumnji da je ometao rad pravosuđa.
Ranije su u istoj akciji, zbog ometanja rada pravosuđa u predmetu protiv Nasera Keljmendija, uhapšeni sekretar Ministarstva za bezbjednost BiH Bakir Dautbašić i Bilsena Šahman koji su članovi Radončićeve stranke.
"Uložićemo žalbu"
Advokat Vasvija Vidović kaže da će na odluku Suda BiH biti uložena žalba. Sud BiH je, prema riječima Vidović, "dozvolio" višesatno čitanje telefonskih razgovora što je na ročištima "neubičajno."
"Sami ste svjedoci da je sudija dozvolio da se čitaju razgovori što je neuobičajno. Vidjeli ste i da je odbrana zatražila izuzeće tužioca Mihajlovića, sutkinja je nastavila ipak rad sa tim tužiocem. Jednostavno je ignorisala naš zahtjev", rekla je Vidović.
Prema njenim riječima, Radončića se tereti za navodno ometanje istrage i utjecanje na svjedokinju Azru Sarić, dok se u telefonskim razgovorima "vidi" kako oni govore uglavnom o političkoj situaciji u BiH.
"Smatrali smo da u interseu odbrane i Radoničića da javnost čuje da se razgovori odnose na politička zbivanja, a ne na svjedokinju. Vidjeli ste da sva ta komunikacija ima manje-više ima političku notu odnosa između Radončića i Izetbegovića. Kako god, naravno da ćemo uložitiu žalbu, da ćemo se boriti. Ako Apelaciono vijeće odbije žalbu mi cemo pisati apelaciju Ustavnom sudu, obratiti se svim organizacijama za zaštitu ljudskih prava i određenim pravim orgaizacijama koje se bave političkim progonima", zaključila je Vidović.