Tužilaštvo BiH tvrdi da nije istinit snimak na kojem italijanski novinar kupuje ilegalno oružje za ISIS. Luiđi Pelaca: Sve je istina, dostavićemo sirovi materijal!
Italijanski novinar Luiđi Pelaca, autor video-reportaže o navodnoj kupovini ilegalnog oružja iz BiH za Islamsku državu, nije razgovarao s trgovcima naoružanja, nego s ovisnicima o narkoticima teškog materijalnog stanja, kojima je platio da odglume u fingiranoj TV sceni.
Ovo je tvrdnja koja je u petak saopštena iz Tužilaštva BiH, koje je u prethodnih 48 sati, kako se navodi, zajedno s pripadnicima Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i Graničnom policijom BiH, provelo više istražnih aktivnosti i pretresa.
"Istragom je utvrđeno i identificirano oružje o kojem se govori u prilogu, koje je pronađeno u BiH, a provode se aktivnosti da se pronađu i preostali komadi naoružanja zaostalog iz rata koji su bili dio ovih aktivnosti", navode iz Tužilaštva te ocjenjuju da je spornim prilogom nanesena šteta ugledu BiH u pogledu borbe protiv terorizma, a o svemu su upoznati i nadležni organi Italije, radi daljeg postupanja, prenose "Nezavisne novine".
Još uvijek se ne zna da li su s ovim slučajem upoznati u Ambasadi Italije u Sarajevu. Pelaca je rekao da kada rade nešto ovog tipa, u igri nije samo njegova reputacija već i reputacija cijele jedne emisije.
"Razumijete?! Tako da apsolutno nema greške, a još bitnije, nemamo razloga da lažiramo bilo šta", rekao je italijanski novinar za N1. Kaže da su na raspolaganju da, ako bude trebalo, italijanskim i bh. vlastima dostave sirovi materijal. "Upamtite da smo mi emisija koja postoji 20 godina i nikada nismo ni sanjali da uradimo nešto što je lažirano jer za tim nema potrebe. Svaki put kada nekoga uhvate i nas optuže da smo ih potplatili, mi pošaljemo sirovi materijal, iz kojeg se vidi šta se događalo", naveo je Pelaca.
Vahidin Šahinpašić, v.d. šefa Kriminalističko-istražnog odjeljenja SIPA, kazao je da ne može potvrditi da je priča lažna, te da je istraga još u toku.
"Italijanski novinar je osumnjičen za krivično djelo. U stalnom smo kontaktu s italijanskom ambasadom. Osumnjičeno je pet osoba, među kojima je i italijanski novinar", rekao je Šahinpašić.
SIPA je prije nekoliko dana izvela pretrese i hapšenja u BiH povodom spornog snimka. Dvije osobe su ispitane, predate Tužilaštvu i puštene, dok su dvije još na ispitivanju.
Tokom akcije SIPA pronađen je i dio oružja, a kažu da će iduće sedmice sve biti riješeno. Četiri ispitana lica poznata su policiji zbog trgovine drogom, ali ne i kao trgovci oružja.
Sprovedeno nekoliko akcija
"U toku akcija 'List dva' i 'Boks' uhapsili smo 30 lica, pretresli 42 lokacije na teritoriji BiH, pronašli veliki broj dokaza, među kojima je 25 tona duhana i šest mašina za proizvodnju i pakovanje duhana. U toku je kriminalistička obrada tih lica, koja će biti predata u Tužilaštvo BiH", rekao je Vahidin Šahinpašić, vršilac dužnosti šefa Kriminalističko-istražnog odjeljenja SIPA.
SIPA je proteklih dana provela još nekoliko opsežnih operativnih akcija pod nazivima "Snimak", "Papirus" i "Zenica", a najavljena su i nova hapšenja.