Profesor Nenad Kecmanović smatra da je odluka o pokretanju zahtjeva za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije donesena zbog nezavidne situacije u kojoj se našao bošnjački član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.
Sve to, dodaje Kecmanović, usljed slabljenja podrške "najvećih spoljnopolitičkih uzdanica - SAD i Turske".
"Rekao bih da je ovo neka vrsta ponavljanja poteza u cajtnotu. Tako da on, na neki način, nije ni mogao ovu stvar da zaustavi, ali ne vidim da to ima neki naročiti značaj i da će imati značajan efekat. Mislim da od toga nema ništa, ali da je i pored toga sasvim očekivano", rekao je Kecmanović za Srnu.
On je ocijenio da Bakir Izetbegović pokazuje izvjesnu nesmotrenost u pokretanju više fiktivnih, nego stvarnih problema. "A onda, kada baci grudvu, stvari se zakotrljaju i odu negdje gdje ni on sam nije očekivao, ni priželjkivao", dodao je Kecmanović.
Kecmanović je podsjetio da se tako "gužva napravila i oko 9. januara", i da je na kraju Republika Srpska, na neki način zahvaljujući Bakiru Izetbegoviću, izvela svoj prvi referendum, što je vrlo značajno u dugoročnijem smislu.
On je ukazao da priča o reviziji nije nova, ali da ju je Izetbegović postavio u malo zaoštrenijem smislu, a da se zatim pojavio niz drugih političara, novinara i vjerskih prvaka koji su je dodatno zaoštrili.
"Kad je Bakir Izetbegović pokušao da malo spusti tenziju, onda se javio, između ostalih, imam najveće džamije u Sarajevu Nezim Halilović, značajna figura u životu muslimana, jer nije samo imam, nego i pukovnik, vrlo istaknut učesnik rata i član najvišeg rukovodstva SDA, koji je maltene zapretio kletvom Izetbegoviću i bilo kome drugom od političkog rukovodstva ako odustanu od tog zahtjeva", rekao je Kecmanović.
Kecmanović je izrazio uvjerenje da će dalji tok događaja čitavu stvar potpuno marginalizovati, jer svi pravni stručnjaci tvrde da nema novog dokaza koji bi uticao da ta presuda bude revidirana.
Prema njegovim riječima, Izetbegović se pomalo nalazi u teškoj situaciji - stvari idu protiv njega, a posebno poslije pobjede Donalda Trampa na izborima u SAD.
"Neka Trampova obećanja se naknadno relativizuju, ali ono što je sasvim izvjesno i u čemu ne popušta, to je borba protiv islamskog terorizma. Znamo da su muslimanski kantoni sa bošnjačkom većinom u Federaciji opšte primijećeno žarište za mobilizaciju za `Islamsku državu` i da se poslije toga vraćaju kao prekaljeni borci i to je problem za Izetbegovića", rekao je Kecmanović.
S druge strane, kako je naveo, Turska se u novije vrijeme povlači i odavno se nisu čuli "Erdoganovi izlivi ljubavi prema BiH i Bošnjacima".
"SAD i Turska su bile najveće bošnjačke spoljnopolitičke uzdanice, konkretno Bakira Izetbegovića. Sad se ta oba oslonca klimaju i čini mi se da je i on lično i SDA i bošnjački establišment u prilično nezavidnoj, neprijatnoj situaciji, a i EU se zabavila o svom jadu", rekao je Kecmanović.