Veliki broj građana Mostara okupio se večeras ispred Hrvatskog doma "Herceg Stjepan Kosača" kod spomenika hrvatskim vojnicima, gdje su zapalili svijeće za generala HVO-a Slobodana Praljka koji je danas u Hagu izvršio samoubistvo.
Sveštenik Luka Pavlović održao je i molitvu za Praljka i sve druge pokojnike.
Delegacija Hrvatskog narodnog sabora, predvođena liderom HDZ-a BiH Draganom Čovićem, položila je vijenac i upalila svijeće.
Zastave ispred "Kosače" spuštene su na pola koplja, a svi kafići i većina trgovačkih objekata u zapadnom dijelu grada zatvorena je u 19.00 časova.
Okupljanje su organizovala hrvatska udruženja proistekla iz rata.
Nekadašnji komandant Glavnog štaba HVO-a Slobodan Praljak preminuo je u bolnici u Hagu, nakon što se otrovao danas u sudnici Haškog tribunala, poslije potvrđivanja presude za ratne zločine na 20 godina zatvora.
Hrvatska Vlada: Osporiti navode iz presude
Vlada Hrvatske smatra da mnogi navodi iz današnje presude Žalbenog vijeća Haškog suda u predmetu protiv "Jadranka Prlića i ostalih" ne uvažavaju istorijsku istinu i činjenice, da nisu utemeljeni i da su politički neprihvatljivi, te poručuje da će razmotriti sve raspoložive pravne i političke mehanizme za njihovo osporavanje.
U saopštenju se ističe da se ovom presudom na potpuno pogrešan način aludira na ulogu hrvatskog državnog vrha iz devedesetih godina 20. vijeka u ratnim zbivanjima u BiH.
"Ovdje prvenstveno mislimo na neuvažavanje žalbi šestorice Hrvata na prvostepenu odluku Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u dijelu koji se odnosi na udruženi zločinački poduhvat", navode iz Vlade Hrvatske.
U saopštenju se podsjeća da se Hrvatska željela uključiti u sam postupak kao prijatelj suda već od njegovog početka 2006. godine, te je isto ponovo pokušala 2016. i ove godine u žalbenom postupku, međutim, Sud je odbio zahtjeve Hrvatske.
"Ujedno, smatramo da je karakterizacija djelovanja šestorice Hrvata iz BiH, kao članova udruženog zločinačkog poduhvata na području BiH, donesena bez dovoljnog uvida i razumijevanja svih okolnosti njihovog djelovanja, temeljnih ciljeva, uključujući i ulogu HVO-a kao sastava oružanih snaga tadašnje Republike BiH, te uz neprihvatljivo široko tumačenje pojma udruženog zločinačkog poduhvata, koje nadilazi primjenu postojećeg međunarodnog humanitarnog prava", navodi se u saopštenju.