• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gubitnik godine, brđanin i separatista

Autori mondo.ba Autori Željko Svitlica

Ugledni briselski Politiko za gubitnika godine proglasio je bivšeg katalonskog predsjednika kojem je "zamalo" uspjelo da otcijepi Kataloniju od Španije.

Karles Puđdemon otišao je najdalje u pokušaju ostvarenja vjekovnog sna bar polovine Katalonaca – zavisi kojim anketama vjerujete - ali na kraju je napustio separatistički brod koji je potopila madridska mornarica i pobjegao u prestonicu Evropske unije. 

Vijesti iz Barselone su prestizale jedna drugu, stotine hiljada ljudi izlazilo je na avenije i trgove jednog od najpopularnijih gradova na svijetu da podrži nezavisnost, ili ostanak u Španiji, a za divno čudo, niko se nije ozbiljnije ni potukao. Katalonski parlament je na kraju možda i neočekivano proglasio nezavisnost, ali...

Madrid je bio ozbiljniji nego što su Katalonci možda mislili da će biti pa je svijet ''ostao šokiran'' policijskim nasiljem nad par stotina mirnih građana Barselone, ali ovamo u brdima u zaleđini Jadranskog mora sve je to djelovalo bezaleno kao ''Riziko''. Kao da vam neko priča da su se potukli navijači Real Madrida i Barselone što je slika koja se ne može zamisliti.

Vlada Španije i premijer Marijan Rahoj uspjeli su da referendum proglase nevažećim. Madriđani su preuzeli ključne katalonske institucije, ''ukinuli autonomiju'' i napisali potjernice za najneposlušnijim Kataloncima iz Puđdemonove ekipe.

Taman kada smo očekivali barikade, novog Hemingveja i dok su se neki po društvenim mrežama samoproglašavali novim ''španskim dobrovoljcima'', ništa slično se nije dogodilo.

Na "Kamp nou" su se mirno igrale utakmice Primere, a Puđdemon je u tika-tika maniru, brzopotezno pobjegao u Belgiju. 

Iz Španije su mu kao prijetili, on se kao obraćao medijima na specijalnim pres konferencijama kao Džulijan Asanž iz ambasade u Londonu. Kritikovao je Evropsku uniju zbog njenog odgovora na krizu u Kataloniji, zbog podrške Brisela Madridu, nazvavši je "karikaturom onoga što Evropa jeste i što želi da bude".

Na kraju je ukinuta potjernica,Puđdemon je iz Brisela vodio kampanju svoje stranke "Katalonska evropska demokratska stranka" (PDeCAT) uoči izbora u Kataloniji koji su održani 21. decembra.

Na vanrednim izborima separatističke stranke su osvojile većinu, dok je Rahojeva Narodna partija doživjela udarac i sa 11 poslanika spala na tri u regionalnom parlamentu. Dakle, španska policija je ipak tukla jače nego što je trebalo. Puđdemonova stranka svojila je 34 mjesta, republikanska ljevica ERC 32 mjesta, a antikapitalistička stranka CUP četiri mjesta. Istovremeno, partija Sijudadanos (Građani), koja je protiv nezavisnosti Katalonije dobila je 37 mjesta.

Bez obzira na rezultate, sve nastavlja da ide svojim tokom, separatizam je sa ulica, malo pendrekom malo podrškom EU, vraćen u skupštinske klupe, pa je špansko ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo da iz Katalonije povlači hiljade policajaca poslatih u taj region kao pojačanje pred referendum.

Karles Puđdemon potiče iz stare i tradiciji okrenute katalonske porodice, a tradicionalizam su mediji naglašavali činjenicom da je rođen u familiji sa osmoro muške djece.

Bio je novinar i oženjen je novinarkom. Nakon medija radio je kao gradonačelnik Đirone i predsjednik Asocijacije za nezavisnost. Za predsjednika Katalonije izabran je 10. januara 2016. godine i sve ovo što će se desiti u Kataloniji najavio je tako što je bio prvi predsjednik koji je odbio da položi zakletvu na vjernost španskom ustavu i trenutnom monarhu Felipeu Šestom.

BRĐANIN SA ''NEKOLIKO'' PREZIMENA

Puđdemon je možda tragična ličnost i ''gubitnik godine'', ali mu sudbina nije u pravom smislu baš takva - nije morao da bježi u brda iz kojih potiče, već je skoknuo do Belgije. Tamo je ''Estrella Dam'' pivo iz Barselone zamijenio za par flašica ''Leffea'' ili ''La Trappe'' i u tome je sva tragika.

Nakon burne jeseni situacija u Kataloniji se smirila, ali na Balkanu je ostala jedna dilema: kako se na našem jeziku čita ime simpatičnog Katalonca sa frizurom Zdravka Čolića?

Mediji u Srbiji, Republici Srpskoj, BiH, Hrvatskoj i regionu, prezime bivšeg novinara čije ime i prezime se izvorno pišu Carles Puigdemont krstili su u Pučdemon, Pudždemon, Puđdemon, Pućdemon, Puddžemon i još nekoliko drugih varijanti.

Pošto lingvista Ivan Klajn u svojoj stalnoj rubrici u NIN-u često odgovara, između ostalog, na jezičke nedoumice čitalaca novina, u skladu s tom praksom, poslali smo elektronsko pismo u kojem smo zamolili gospodina Klajna da razjasni kako se na srpskom jeziku pravilno piše i izgovara ime i prezime bivšeg predsjednika Katalonije.

"Za katalonski je teško dobiti podatke, jer nikada u novije vreme nije bio državni jezik. Ja sam po osnovnoj struci romanista i puna mi je kuća italijanskih, francuskih, španskih i portugalskih rječnika, ali katalonski rječnik nikad nisam ni vidio.  Pregledao sam ove razne (ne mnogo pouzdane) rječnike na internetu i izgleda da je ipak Puđdemon najtačnija transkripcija, mada ima i nekih koji izgovaraju Puiđdemon. Lično ime je Karles (ne Karlos kao u španskom). Zanimljivo je da puig (od latinskog podium) znači brijeg, brežuljak, a drugi dio prezimena je od lat. de monte "iz planine". Očigledno je čovjek porijeklom iz neke familije brđana,'' objasnio je Ivan Klajn.

Puđdemon: Pustite me da se vratim!

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE