Kako bismo ilustrovali u kojoj je BiH fazi na putu ka EU, sada kada je svečano predala odgovore na Upitnik Evropske komisije, pogledajmo kako i kada su to uradile komšijske zemlje.
Hrvatska je na Upitnik Evropske komisije odgovorila 2003. godine, a u Evropsku uniju je primljena 2013. godine, deset godina nakon predaje upitnika.
Hrvatska je dobila 4.560 pitanja Evropske komisije i na njih je odgovorila za tri mjeseca.
Srbija je odgovore na Upitnik Evropske komisije Briselu predala krajem 2011. godine. U Beograd je stiglo 2.483 pitanja na koje je odgovoreno za dva mjeseca i osam dana.
Srbija je 1. marta 2012. godine postala kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, a krajem juna 2013. godine Evropski savjet usvojio je preporuku Komisije da otvori pregovore sa Srbijom.
Crna Gora je pitanja primila 22. jula 2009, a odgovorili su 9. novembra 2009. godine. Pregovore je započela u junu 2012. godine.
BiH je upitnik sa 3.242pitanja dobila 9. decembra 2016. godine, a odgovori su danas, 28. februara 2018. godine u svečanoj atmosferi u Sarajevu predati Žan Klodu Junkeru, predsjedniku Evropske komisije.
Odgovore su uručili predsjedavajući Predsjedništva BiH Dragan Čović i predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić.
U službenu posjetu BiH stigao je i evropski komesar za politiku proširenja Johanes Han, a mediji širom BiH istakli su da su ceremoniji predaje odgovora u Predsjedništvu BiH prisustvovali brojni predstavnici domaćih organa vlasti, uključujući i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, premijera FBiH Fadila Novalića i ministra finansija BiH Vjekoslava Bevande.
"Ovo je danas jedan važan dan za BiH i za EU. Blez Paskal je govorio volim sve ono što ujedinjuje. Evropa i BiH će od sada i nadalje ići zajedno. Ovo je važan dan. Želim odati počast svima onima koji su bili uključeni u ovaj ogroman posao. To je bio jedan pravi stres test. Malo ste vidjeli kako izgleda svakodnevni posao evropskih službenika. Već sad ste spremni za buduće faze", rekao je Junker danas u Sarajevu.
"Ne mogu vam obećati datum kada će vaša zemlja postati zemlja kandidat. Proučićemo sve odogvore koje ste nam dali. Ići ćemo korak po korak i vidjećemo kako se stvari razvijaju. Treba činiti razliku između brzine i brzopletosti. Radi se o ozbiljnom radu, odgovori moraju biti ozbiljni. Još jednom vam čestitam, odlično ste obavili vaš dio posla", dodao je Han.
Upitnik Evropske komisije za pripremu mišljenja o zahtjevu za članstvo je analitički instrument politike proširenja EU koji Evropska komisija koristi kako bi ocijenila spremnost države koja je podnijela zahtjev za članstvo da stekne status kandidata i otvori pregovore o pristupanju s EU.