Za devet mjeseci ove godine zabranjen je uvoz osam pošiljki dječjih igračaka porijeklom iz Kine, ukupno 3.664 igračke, i to zbog nedozvoljenog sadržaja ftalata i lakog izvlačenja niti, potvrdili su u Inspektoratu RS.
"Za devet mjeseci ove godine prilikom uvoza Inspekcija je pregledala preko 200 pošiljki igračaka, od kojih je uzela 113 uzoraka za laboratorijsku analizu parametara ispravnosti i kvaliteta, kao što su migracije teških metala, sadržaj ftalata, otpuštanje boja, izvlačenje niti i kose, isticanje propisanih upozorenja na deklaraciji i drugo", pojasnili su u Inspektoratu za "Nezavisne novine".
Prema njihovim riječima, na osnovu sporazuma Inspektorata RS i Agencije za nadzor nad tržištem BiH, Inspekcija je u ovoj godini vršila uzorkovanje dječjih igračaka u unutrašenjem prometu.
Naveli su da je ispitano sedam uzoraka igračaka, a kod tri je analizom utvrđen nedozvoljen sadržaj ftalata, na osnovu čega su, kako kažu, uništene 573 nebezbjedne igračke.
Ftalati su esteri ftalne kiseline, koji se koriste kao plastifikatori i mogu biti sporni za zdravlje.
Istakli su da je u okviru obilježavanja Međunarodne sedmice prevencije trovanja olovom Republička zdravstvena inspekcija, kao i prethodnih godina, radila ciljano uzorkovanje predmeta opšte upotrebe radi ispitivanja sadržaja olova, između ostalog i igračaka.
"Nakon izvršenih analiza svi uzorci su ocijenjeni kao zdravstveno ispravni i bezbjedni za upotrebu", kazali su u Inspektoratu.
Upozorili su da najveći rizik kod igračaka predstavljaju sitni dijelovi, koji se lako odvajaju, dječje igračke s magnetima zbog opasnosti od gutanja magneta, sadržaj ftalata, oštri dijelovi, koji mogu izazvati povrede djece i neprijatan miris igračaka, kao i lako izvlačenje niti i kose, te lako skidanje boje.
Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana "Don", kazala je za "Nezavisne" da sam nalaz Inspektorata govori koliko su bezbjedne igračke na našem tržištu.
"Svi moramo pratiti sistem brzog uzbunjivanja za opasne neprehrambene proizvode kako bismo vidjeli šta je u okruženju zabranjeno i koja vrsta igračke", naglasila je Marićeva te dodala da se dešava da neke igračke ne prođu kontrolu u BiH, ali su već prošle u zemljama u okruženju, pa je, kako kaže, zato bitno pratiti ovaj sistem.
Naglasila je da je veoma važno za građane da postoji ovakva vrsta kontrola.
"Ponekad i roditelji djeci kupe igračke koje nisu podobne za njihov uzrast. Mnogo je igračaka sa sitnim dijelovima na koje ne obrate pažnju", pojasnila je Marićeva.
Navela je da roditelji moraju voditi mnogo računa kada djeci daju igračke kojima se igraju ili da se djeca barem igraju pod nadzorom roditelja.
Jedan roditelj iz Banjaluke rekao je da kupuje dječje igrače iz Kine samo zbog cijena jer su povoljne.
"Uplašilo me kad sam čuo da neke igrače sadrže opasne materijale u sebi, pa sam odlučio da je bolje da sakupljam novac i kupim neku kvalitetniju nego ove sporne", rekao je on.