Maligna oboljenja predstavljaju drugi najčešći uzrok smrti u Republici Srpskoj, a godišnji troškovi liječenja od samo četiri tipa karcinoma - dojke, materice, debelog crijeva i prostate, iznose preko 15 miliona КM.
Ovaj iznos troškova obuhvata samo dijagnostiku i bolničko liječenje, dok troškovi lijekova nisu uključeni jer informacioni sistem Fonda zdravstvenog osiguranja RS (FZO) nije u mogućnosti da lijekove razdvoji po dijagnozama.
Ove i druge alarmantne podatke iznijela je Glavna služba za reviziju RS u tek objavljenom izvještaju revizije učinka "Prevencija malignih oboljenja u RS".
Revizori konstatuju da maligna oboljenja predstavljaju rastući i sve zastupljeniji uzrok smrtnosti stanovništva, opterećuju zdravstveni sistem u RS, te utiču na kvalitet života i radnu sposobnost stanovništva, a da su strateški dokumenti koje su vlasti u RS do sada donijele sa ciljem prevencije malignih bolesti, u velikom dijelu ostali samo "mrtvo slovo na papiru".
"Prema podacima Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje RS, maligna oboljenja kao uzrok gubitka radne sposobnosti su u stalnom porastu. Od 2015. godine maligna oboljenja predstavljaju vodeći uzrok ostvarenih prijevremenih penzija, a njihov udio u 2018. godini je oko 30 odsto", navodi se u revizorskom izvještaju.
U posljednje dvije godine refundacije za bolovanje uzrokovano sa spomenuta četiri tipa karcinoma (dojke, materice, debelog crijeva i prostate) je iznosio preko 700.000 КM godišnje.
"Troškovima bolovanja na teret FZO treba dodati i troškove bolovanja na teret poslodavaca, kao i izgubljeno vrijeme koje oboljeli nisu proveli na radu. Samo navedena četiri tipa karcinoma uzrokovala su odsustvo zaposlenih sa rada više od 30.000 dana u 2017. godini, a u protekle tri godine više od 251 godina radnih sati izgubljena je zbog malignih oboljenja", upozoravaju revizori.
Prema revizorskom mišljenju, poseban problem predstavlja činjenica da su maligna oboljenja postala vodeći uzrok prijevremenog penzionisanja u RS. Prema podacima Fonda PIO RS, do 2015. godine kardiovaskularne bolesti su predstavljale vodeći uzrok prijevremenog penzionisanja, dok od te godine maligna oboljenja preuzimaju primat. Tokom 2017. i u prvoj polovini 2018. godine maligna oboljenja bila su uzrok oko 30 odsto prijevremenih penzionisanja, daleko više od kardiovaskularnih ili duševnih bolesti, koji su sljedeći najčešći uzroci.
U reviziji se objašnjava da su vlasti u RS donijele niz strateških dokumenata koji su za cilj imali sprovođenje mjera za rano otkrivanje malignih oboljenja, ali uspostavljanje efikasnog sistema nije dovedeno do kraja. Pregledi za rano otkrivanje malignih oboljenja u domovima zdravlja su uglavnom obavljani kod pacijenata koji su se javljali sa simptomima.
"Strateške dokumente nisu pratili odgovarajući operativni dokumenti kojima bi bile jasno definisane upravljačke nadležnosti i odgovornosti, resursi, plan pozivanja ciljne grupe i drugi bitni faktori", zaključili su revizori.