Kriza sa otpadom u Australiji pogoršala se kada je ta zemlja od 25 miliona stanovnika izgubila četvrtog najvećeg uvoznika svog plastičnog otpada.
Indija je objavila potpunu zabranu uvoza plastičnog otpada ovog meseca, i to je ogroman udarac za Australiju, koja ima sve manje mesta u svetu gde može da "plasira" svoje đubre.
"Recikliranje je pod velikom pretnjom", upozorio je nadležni odbor u zemlji, nakon što je spuštena rampa na uvoz u Indiji, koja je primala 13 odsto ukupnog australijskog izvoza otpada.
"Sada smo se vratili u poziciju koja je započeta sa Kineskom krizom (onemogućavanja izvoza), ali je sad gore jer imamo sve manje alternativnih tržišta", kaže šef državnog Odbora za reciklažu, Piter Šmigel a prenosi "Sidni morning herald"
Australija je jedna od velikih zemalja koje su dramatično pogođene nagomilavanjem đubreta nakon što je Kina prošle godine zabranila uvoz otpada za reciklažu. Zabranjene su 24 vrste otpada i zbog toga je australijski izvoz u Kinu opao za čak 41 odsto u prošloj finansijskoj godini, iako se ukupan izvoz povećao za pet odsto.
Ali, i pore toga što druge zemlje sada primaju đubre dosad namenjeno Kini (Indija, Indonezija, Vijetnam i Malezija...) u samoj Australiji se gomila opasna gomila materijala za recikliranje a prikupljači otpada grozničavo traže nova prekomorska tržišta za plasiranje svoje "sirovine".
A Malezija i Tajland su već najavili zabranu uvoza od 2021. godine. Ako ona bude slična onoj kineskoj, Australija će morati da nađe nova tržišta u svetu ili kod kuće za 1,3 miliona tona godišnje - vrednog izvoznicima 530 miliona dolara.