Dramatično stanje u Venecueli nakon što je opozicioni vođa Huan Gvaido pozvao na ustanak protiv predsjednika Nikolasa Madura. Režimska oklopna vozila jure ljude po ulicama. Upucan jedan pukovnik vojske.
Situacija u Venecueli je nejasna ali svakako dramatična. Samoprozvani privremeni predsjednik Huna Gvaido je pozvao vojsku na oružanu pobunu, a režim pod sumnjivim uslovima ponovo izabranog predsjednika Nikolasa Madura na razračunavanje sa izdajnicima i pobunjenicima.
Venecuelanske vlasti su saopštile da su one slomile "mali puč", nakon što je lider opozicije Huan Gvaido najavio da je u toku "posljednja faza", vladavine predsjednika Nikolasa Madura.
Čileanski ministar spoljnih poslova saopštio je večeras da se istaknuti venecuelanski aktivista Leopold Lopes, koji je danas uz pomoć naoružanih ljudi oslobođen iz kućnog privora, sa porodicom sklonio u ambasadu njegove zemlje u Karakasu, javio je AP.
Da je situacija ozbiljna i da može da preraste u građanski rat pokazuje i vest da je jedan vojni pukovnik upucan tokom sukoba sa demonstrantima, ali i snimci oklopnih vozila koja ulicama jure i gaze demonstrante protiv vlasti.
Ministar odbrane Vladimir Padrino je vest o ranjavanju objavio na Twitteru navodeći da je do ranjavanja došlo tokom sukoba na jednom putu, prenosi CNN.
Direktorka zdravstvenog centra u Karakasu izjavila je večeras da je u tu ustanovu primljeno 50 pacijenata povrijeđenih tokom uličnih sukoba.
Ona je rekla da je 30 osoba primljenih u Mađa santi bolnicu povrijeđeno gumenim mecima, da 16 ima prelome, tri osobe žalile su se na otežano disanje, a jedna je povređena metkom iz pištolja, prenosi AP.
Prema njenim rečima, u bolnici ima dovoljno materijala da se zbrinu povrijeđeni, zahvaljujući prije svega donacijama Crvenog krsta.
Posljednja dramatična faza narastajuće krize u Venecueli je počela kada je, vidi se to na snimku koji kruži internetom, Gvaido okružen naoružanim ljudima pozvao na oružanu pobunu protiv Madura.
Gvaido je poručio da je je pokrenuo "završnu fazu" svog plana o smeni Madura, takozvanu "Operacija: Sloboda".
U međuvremenu se putem Twitter-a oglasio predsjednik države Nikolas Maduro, koji tvrdi da su mu vojni lideri dali bezrezervnu podršku i pokazali "potpunu lojalnost narodu, Ustavu i državi".
"Mi ćemo pobijediti", poručuje Maduro.
¡Nervios de Acero! He conversado con los Comandantes de todas las REDI y ZODI del País, quienes me han manifestado su total lealtad al Pueblo, a la Constitución y a la Patria. Llamo a la máxima movilización popular para asegurar la victoria de la Paz. ¡Venceremos!
— Nicolás Maduro (@NicolasMaduro) April 30, 2019
Ministar odbrane Venecuele Vladimir Padrino izjavio je danas da su pojedini pripadnici oružanih snaga te zemlje "djelimično poraženi" u iskazanom nasilnom ponašanju i naglasio da vojni vrh ostaje lojalan Ustavu Venecuele.
Padrino se obratio na državnoj televiziji nakon što su se pojedini članovi Nacionalne garde odazvali pozivu opozicionog lidera Gvaida da ustanu protiv predsjednika Madura, prenosi Rojters.
!!! Intense clashes, a Venezuelan military vehicle just drove into a crowd of civilians on the highway. #Venezuelapic.twitter.com/pcSTd3TwMf
— Alejandro Alvarez (@aletweetsnews) April 30, 2019
To je, kako navodi, dovelo do sukoba sa snagama lojalnim Maduru ispred vazduhoplovne baze u Karakasu.
Ministar za komunikacije i informacije Horge Rodriges izjavio je da vlasti u potpunosti kontrolišu bazu u Karakasu.
"Apsolutno sve vojne jedinice i vojna baza ostaju lojalni predsjedniku Nikolasu Maduru i podržavaju Ustav", kaže Madurov ministar.
KRIZA U VENECUELI: Zašto, kako, ko? (FOTO)
Svjetski mediji javljaju da se čula pucnjava nedaleko od baze La Karlota. Navodno su vatru razmijenili vojnici koji su uz Gvaida i vojnici koji su uz Madura.
Na ulicama Karakasa čula se pucnjava, a ispred vojne baze La Karlota izbio je otvoreni sukob pripadnika Nacionalne garde koji su uz Gvaida i vojnika koji su i dalje odani Maduru.
Kasnije vijesti kažu da su Gvaidove pristalice probile ogradu baze.
U međuvremenu su se pristalice venecuelanskog predsjednika Nikolasa Madura okupile danas ispred predsjedničke palate uzvikujući slogane podrške.
Gvaido tvrdi da vojska otkazuje poslušnost Maduru, a američki CNN u svom izvještaju iz Venecuele navodi da je "očigledno da vojna podrška Madurovom režimu nije velika".
Prema informacijama svjetskih medija, u posljednja dva mjeseca iz Venecuele u Kolumbiju je prebjeglo oko 1.000 vojnika i oficira i sada namjeravaju da se vrate kao podrška Gvaidu. NIje, međutim, jasno koliko vojnika zaista stoji uz Gvaida.
Gvaido je očigledno, mnogo toga stavio na kocku i sada je ključno to da li će uspjeti da pridobije vojsku na svoju stranu.
Ako vojska iz temelja ne okrene svoj stav, ili ako barem ne dođe do značajnije podjele unutar njihovih redova, teško da će diplomatski pritisak iz inostranstva izgurati Madura sa njegove pozicije.
Iako Gvaido i njegove pristalice tvrde da dijelovi oružanih snaga širom zemlje podržavaju njihov pokušaj ustanka, za to su ponudili malo dokaza. Vlast u Venecueli tvrdi da gasi pokušaj puča, a ovo je do sada najdramatičniji trenutak u dosadašnjoj krizi.
Amerikanci su već dali podršku Gvaidu. Osim što su ga priznali kao legitimnog predsjednika Venecuele, nakon što se on samoproglasio za šefa države, sada su mu dali i podršku za vojni puč.
"Američka vlada u potpunosti podržava narod Venecuele u njegovoj borbi za slobodu i demokratiju. Demokratija se ne može poraziti", napisao je američki državni sekretar Majk Pompeo, dok se njegov šef, američki predsjednik Donald Tramp, za sada ne oglašava.
Potpredsjednik SAD Majk Pens poručio je građanima Venecuele koji su izašli na ulice: "Mi smo sa vama! Amerika će biti uz vas dok se sloboda i demokratija ne obnove".
SAD i desetak drugih zemalja priznali su Gvaida kao legalnog vođu Venecuele, tvrdeći da je Madurov reizbor bio nevažeći.
Maduro je optužio SAD da podržavaju državni udar u Venecueli. Madurov ministar obrane Vladimir Padrino objavio da je vojska lojalna Maduru i da "gasi pokušaj puča od strane grupice desničarskih izdajica".
Rusija, tačnije predsjednik Vladimir Putin, za sada nije dao komentar.
Pojedine evropske zemlje, poput Španije pozivaju na uzdržanost i mirno rješavanje problema.
"Iskreno se nadamo da neće biti prolivanja krvi. Podržavamo mirni i demokratski postupak u Venecueli i hitno organizovanje predsjedničkih izbora", izjavila je španska ministarka Izabela Sela. Inače, Španija je takođe priznala Gvaida za predsjednika Venecuele.