• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Banjaluka: Ribe se ''ugušile'' u otpadnim vodama

Autori mondo.ba Autori Dušan Volaš

Do junskog pomora nekoliko hiljada komada ribe u Širokoj rijeci u banjalučkom naselju Lazarevo došlo je, između ostalog, zbog izlivanja otpadnih voda.

 Pomor ribe Široka Banjaluka Izvor: Grad Banjaluka/Promo/Mondo
Izvor: Grad Banjaluka/Promo/Mondo

Za uginuće ribe krive su otpadne vode (fekalne i druge) koje se iz domaćinstava izlivaju u rijeku, zajedno sa drugim faktorima kao što su nizak vodostaj Široke i visoke temperature, utvrđeno je analizom, saznaje Mondo.

Detaljniji izvještaj o uzroku uginuća ribe bi uskoro trebalo da bude objavljen iako juče nismo uspjeli da ga dobijemo iz Gradske uprave (Vodna inspekcija).

Nakon što je do pomora došlo, grad je angažovao stručnjake iz Instituta za javno zdravstvo da urade analizu, kao i Insitut "Vaso Butozan" koji je analizirao uzorke uginule ribe.

Veliki pomor ribe desio se u junu ove godine, a uginulo je nekoliko hiljada komada klena, mrene, zekica i drugih vrsta ribe.

Najveću štetu pretrpjelo je Sportsko-ribolovno društvo "Banjaluka", čiji su članovi pomor primijetili i obavijestili nadležne organe.

Koordinator SRD Marinko Popović rekao je za Mondo da je šteta znatno veća zbog kiše koja je padala noć ranije.

"Izvađeno je oko 2.000 komada mrtve ribe koja nije otišla niz nabujalu vodu. Procjenjujemo da je uginulo i do deset puta ribe više, kako odraslih jedinki, tako i mlađi", rekao je Popović.

Tvrdi da su ribari išli nekoliko kilometara dalje u potrazi za eventualnim uzročnikom, ali bez uspjeha.

"Nije bilo vidljivog zagađenja. Možda je neko nešto prosuo u rijeku ili je riječ o pesticidima jer rijeka teče kroz dio gdje se nalaze zasadi kukuruza i drugih žitarica. Ne bih nagađao, odgovore bi trebalo da da struka, ali su procedure prespore", rekao nam je Popović.

Zagađenje vode jedan od gorućih problema

Jovica Sjeničić, predsjednik Društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta iz Banjaluke, rekao nam je ranije da je zagađenje voda jedan od gorućih problema u BiH.

"Većina proizvođača uopšte nema sisteme za prečišćavanje. O naseljenim mjestima i komunalnim vodama suvišno je i pričati", rekao nam je Sjeničić.

On je takođe izrazio zabrinutost zbog nedovoljne reakcije javnosti kada je riječ o zagađenima, navodeći primjere rijeke Vrbas, Spreče i Bosne.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE