• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Problemi na Vučjaku: Svaki deseti migrant ima šugu

Autor mondo.ba

U selu Zavalje počela je s radom zdravstvena ambulanta, u kojoj će se pružati zdravstvene usluge migrantima smještenim u obližnjem prihvatnom centru Vučjak, desetak kilometara od Bihaća.

 Migranti Bihać Vučjak pojavila se šuga Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba
Izvor: Vedran Ševčuk, mondo.ba

Zdravstvenim pregledom bilo je obuhvaćeno tridesetak migranata, a pomenuta ambulanta radiće i pružaće usluge dva puta sedmično - utorkom i petkom.

Prema riječima Dalibora Ćirića, ljekara iz Doma zdravlja u Bihaću, migranti se najviše žale na skabijes (svrab, šuga), ali i otvorene rane na nogama zbog dugog pješačenja, te nekvalitetne i neadekvatne obuće.

"Već prvog dana našeg rada susreli smo se s ljudima kojima je potrebna i psihosocijalna pomoć, ljudski i prijateljski razgovor, kao i upućivanje na dalje dijagnostičke pretrage. Trudićemo se da im pomognemo i maksimalno im izađemo u susret", rekao je Ćirić za "Nezavisne novine".

Nermina Ćemalović, ministrica zdravstva u Vladi USK, istakla je kako će u cilju sprečavanja širenja ušljivosti i drugih zaraznih oboljenja u sklopu prihvatnog centra Vučjak uskoro biti postavljeni šatori koji će služiti kao karantin.

"Uredićemo dva šatora i adaptirati ih za ove potrebe. Prema procjenama, oko osamdeset ljudi je zaraženo skabijusom, što je praktično deset posto od ukupnog broja migranata koji tamo borave", istakla je Ćemalovićeva.

Inače, zdravstvene usluge migrantima u ovom prihvatnom centru dosad su pružali domaći i strani humanitarni radnici, ali su u Ministarstvu zdravstva USK procijenili kako je do nedopustiva situacija.

"Svim humanitarcima zahvaljujemo na njihovoj dosadašnjoj pomoći, kako materijalnoj i moralnoj, tako i onoj zdravstvenoj. Ipak, mora se znati da je liječenje posao ljekara i zdravstvenih radnika. Dešavalo se da su pojedinci na ovom mjestu pružali medicinske usluge, a to se nije smjelo dogoditi", istakla je Ćemalovićeva.

U ovom trenutke zdravstvene i humanitarne radnike najviše brine dolazak hladnijeg vremena, s obzirom na to da još nije riješen problem smještaja za migrante na Vučjaku, već oni i dalje borave u šatorima. Ističu kako se, s obzirom na dolazak hladnijeg vremena, za njih mora ubrzo pronaći adekvatan smještaj kako bi se izbjegla eventualna humanitarna katastrofa.

Još iz INFO

Komentari 4

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

No

Draga "Jelena", to je lijepo ime ali ko zna cije je.Kada ti je zao,tih " jadni ljudi".Odvedi ih svojoj kuci i ugosti ih.Mirela.

S

Dali te je sramota i to,sto ti "ljudi", siluju,ubijaju i kradu.Cast pojedincima.Ja znam,kako je ko,bio tretiran,na ovim prostorima,za vrijeme rata a i u drugim zemljama.Isto.

Jelena

Mene je stvarno sramota reći odakle sam kad vidim kako tretiramo jadne ljude.

Jl

I moji prasici imaju šugu.Ozbiljno.

MONDO REPORTAŽE