U BiH tokom 2021. godine je pronađeno 3.679 falsifikovanih novčanica svih valuta, potvrđeno nam je u Centralnoj banci BiH.
"Od toga je krivotvorenih novčanica KM bilo 425 komada. Najviše krivotvorina je bilo u apoenima od 100 KM (175 komada) i od 50 KM (166 komada). Krivotvorenih kovanica konvertibilne marke registrovano je 872 komada, od čega najviše u apoenu od 5 KM (436 komada)", kažu u Centralnoj banci BiH.
U 2021. godini, u CBBiH je registrovano i 99 komada krivotvorenih novčanica evra, 2.279 komada američkih dolara, 3 komada hrvatske kune i 1 komad australijskog dolara.
Kako prepoznati lažnu novčanicu?
Građani uglavnom ne znaju prepoznati razliku između prave novčanice i "lažnjaka". Iz CB BiH za naš portal su upozoravali da osim papira, koji je specifičan i može se na dodir razlikovati od običnog papira, novčanice sadrže zaštitne elemente koji se mogu proveriti bez upotrebe bilo kakve dodatne opreme.
"Tako recimo, kada se novčanica okrene prema svijetlu, u papiru se mogu videti vodeni znak i zaštitna nit. Novčanice imaju i reljefnu štampu koja se može osetiti pod prstima (portret i tekstovi na licu kod KM novčanica). Postoje i optički promenljivi elementi koji mijenjaju izgled ili boju pri promeni ugla pod kojim se novčanica posmatra", kazali su nam ranije u CB BiH.
Kako kažu, falsifikovane kovanice se od autentičnih mogu razlikovati vizuelno, te po dimenzijama, težini, materijalu, magnetnim svojstvima, detaljima u kovanju i slično.
Ukupna vrijednost novca u opticaju u BiH zadnjeg dana 2021. godine je iznosila 6.9 milijardi KM.
"Od toga je 6.6 milijardi KM novčanica i oko 224 miliona KM kovanica, potvrđeno nam je u Centralnoj banci BiH.