Cijena barela na londonskom tržištu oslabila je prošle sedmice 8,7 odsto, na 94,92 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 9,7 odsto, na 89,01 dolara.
Znatan pad cijena nafte nadovezao se na julski pad, tokom kojeg je barel na londonskom tržištu pojeftinio oko 4, a na američkom tržištu gotovo 7 odsto. Cijena nafte na međunarodnim tržištima sada je na najnižoj razini od februara ove godine.
Trgovce naftom prošle sedmice brinula je snažna inflacija, usporavanje privrednog rasta i potražnje, a još veći pad cijene barela ograničavala je tijesna ponuda, prenosi Hina.
Zabrinutost zbog recesije pojačala se nakon što je britanska centralna banka u četvrtak podignula kamatnu stopu za 50 baznih bodova, na 1,75 odsto, najviše u zadnjih 27 godina, te upozorila da bi privreda moglo ove godine utonuti u recesiju koja bi mogla potrajati sve do 2024.
S druge strane, američka privreda već je zabilježila dva tromjesečja pada aktivnosti te je po definiciji već u tehničkoj recesiji. Međutim, investitore ipak više zabrinjava skok zaposlenosti u julu za 528 hiljada, što je više od očekivanja i ujedno 19. mjesec zaredom da broj zaposlenih u najvećem svjetskoj privredi raste. To, naime, otvara put Fedu da nastavi s agresivnim podizanjem kamatnih stopa, što bi zauzvrat moglo dovesti do pada potražnje za naftom najvećeg svjetskog potrošača i daljnjeg pada cijena, uprkos tijesnoj ponudi.