Zajednički komitet CEFTA-e usvojio je u četvrtak devet revolucionarnih sporazuma dizajniranih da transformišu trgovinu i ekonomsku saradnju u našem regionu.
Ovi sporazumi donose stvarne, opipljive koristi – pojednostavljuju poslovne operacije, stvaraju nove prilike za zapošljavanje i jačaju zaštitu potrošača, saopšteno je nakon sjednice.
"Samo nekoliko dana uoči obilježavanja 10. godišnjice Berlinskog procesa, CEFTA pravi odlučan korak ka ostvarivanju vizije Zajedničkog regionalnog tržišta. Utemeljeni na pravilima i najboljim praksama EU, ovi sporazumi će približiti CEFTA tržišta jedinstvenom tržištu EU i otključati potencijal novog Plana rasta EU", navodi se u saopštenju.
"CEFTA je od suštinske važnosti za slobodno kretanje robe i usluga, podstičući privredni rast i integraciju. Ovim odlukama stvaramo snažniji i ujedinjeniji ekonomski prostor u kojem preduzeća mogu brže rasti, a potrošači su zaštićeni čak i kada kupuju van svojih lokalnih tržišta. Ovo je značajan trenutak za CEFTA-u, jer se približavamo punom usklađivanju sa tržištem EU. Koristi će se osjetiti širom CEFTA-e. Mala i srednja preduzeća će biti osnažena za izvoz i maksimalno korištenje digitalnih tržišta, dok ćemo svi mi imati koristi od većeg izbora, boljih cijena i kvaliteta, kao i snažnije zaštite potrošača", rekla je Danijela Gačević, v.d. direktora CEFTA Sekretarijata.
Ovo su ključne tačke sporazuma CEFTA-e
Priznavanje AEO programa: Preduzeća sa carinskim pogodnostima u svojim matičnim tržištima sada će uživati ove privilegije u svih sedam CEFTA tržišta. Ovo znači brže i efikasnije carinske procedure, što dovodi do značajne uštede vremena i troškova.
Olakšavanje e-trgovine: Jedinstveni okvir omogućiće preduzećima da prodaju putem interneta bez problema u svim CEFTA tržištima, olakšavajući potrošačima kupovinu bez ograničenja. Takođe, postavljeni su standardi za zaštitu potrošača pri kupovini putem interneta.
Dostava paketa: Nova pravila pojednostavljuju dostavu paketa između CEFTA strana, poboljšavajući regulatornu kontrolu i uvodeći standarde EU za transparentnost cijena i kvalitet usluge.
Sprečavanje neopravdanog geo-blokiranja: Ova pravila osiguravaju da onlajn prodavnice ne mogu blokirati pristup veb-sajtovima, proizvodima ili uslugama na osnovu lokacije i porijekla potrošača, omogućavajući neograničenu kupovinu širom CEFTA tržišta.
Trgovinski aspekti prava intelektualne svojine (IPR): Usklađeni standardi IPR-a štitiće i preduzeća i potrošače od falsifikovane robe, podstičući inovacije i štiteći CEFTA tržište.
Uspostavljanje elektronskog sistema za upravljanje rizikom: Elektronska razmjena podataka omogućiće carinama da efikasnije ciljaju pošiljke visokog rizika, poboljšavajući bezbjednost trgovine i ubrzavajući kretanje robe.
Olakšavanje trgovine uslugama turističkih agencija i turoperatora: Turističke agencije i turoperatori će imati lakši pristup svim CEFTA tržištima, stvarajući nove mogućnosti za rast i privlačenje više turista u region
Mehanizam za rješavanje sporova (Dodatni protokol 7): Novi mehanizam za rješavanje trgovinskih sporova garantovaće pravičnost i transparentnost, povećavajući povjerenje preduzeća u sprovođenje CEFTA pravila za olakšavanje trgovine.
Olakšavanje osiguranja od odgovornosti za treća lica u motornim vozilima (Preporuka): Pojednostavljeni procesi osiguranja omogućiće putnicima da voze širom CEFTA-e bez brige o pokrivenosti osiguranjem.
Pored toga, Zajednički komitet CEFTA-e usvojio je tri odluke koje imaju za cilj reformu unutrašnjih poslova.
Ove reforme uvode nova pravila postupanja za Zajednički komitet, ažuriraju Odluku koja uređuje rad Sekretarijata i osnivaju nova tijela za nadzor saradnje u oblastima kao što su dostava paketa, prava intelektualne svojine i profesionalne kvalifikacije.
Centralnoevropski sporazumu o slobodnoj trgovini potpisan je 2006. godine s ciljem stvaranja zajedničkog tržišta zemalja potpisnica.
Članice su Albanija, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Moldavija, Crna Gora, Srbija i Misija privremene uprave Ujedinjenih nacija na Kosovu, u ime Kosova, u skladu s Rezolucijom 1244 Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija. Ulaskom u članstvo EU Hrvatska se povukla iz CEFTA-e.
(MONDO)