• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Privrednici: Kredit nemoguća misija

Autor mondo.ba

Dobijanje kredita za nove investicije u komercijalnim bankama u Republici Srpskoj postalo je gotovo nemoguća misija, jer su kamate izuzetno visoke i uslovi koje privrednici moraju da ispune veoma rigorozni.

Privrednici u Semberiji već godinama uzaludno upozoravaju na izuzetno visoke kamatne stope u komercijalnim bankama u Republici Srpskoj na kredite koje koriste za nove investicije.

Visoke kamate na kredite u BiH bankari pravdaju kreditnim rejtingom zemlje koji određuje i cijenu kapitala, piše poslovni portal Capital.ba.


Mladen Lazić vlasnik preduzeća „Mameks“ iz Golog Brda kod Bijeljine, koje je imalo promet u prošloj godini od 3,5 miliona KM, kaže da dobijanje kredita od milion maraka predstavlja gotovo nemoguću misiju, jer banke traže obezbjeđenje i do tri puta veće od kredita.

Lazić kaže da je u bankama tražio kredit, jer je želio iskoristiti povoljnu cijenu repromaterijala za podizanje desetak novih plastenika za proizvodnju povrća.

Komercijalne banke imaju kamate od 7,5 do 11 odsto. Bankare sam pitao, kako da dobijem kredit od milion KM, na primjer, jer su cijene repromaterijala povoljne i investirao bih značajna sredstva u izgradnju plastenika, ali su mi oni tražili tri puta veće garancije za takav kredit“, rekao je Lazić.

On kaže da je morao pod hipoteku staviti sva vozila, sve plastenike, zemlju, pa i motocikl.

S druge strane, Lazić naglašava da banke ne prihvataju procjene bijeljinskih procjenitelja imovine, koji taj posao obavljaju za 150 do 200 KM, već insistiraju na angažovanju procjenitelja iz Sarajeva i Banjaluke koji svoje usluge naplaćuju i do 1.000 KM.

Direktor Poljoprivredne zadruge „Povrtlarstvo“ iz Crnjelova Mićo Živić, kaže da su ovoj zadruzi neophodna kreditna sredstva kako bi na vrijeme otplatila otkupljeno povrće od semberskih proizvođača.

Povoljna kreditna linija nam je neophodna, a ona se može osigurati bankarskim garancijama naših kupaca. Investiciono-razvojna banke Republike Srpske i druge banke izražavaju spremnost da prate organizovani otkup povrća. U devet semberskih sela organizujemo proizvodnju povrća“, kaže Živić, ističući da je ovoj zadruzi neophodno oko 1,5 miliona KM da bi otkupljeno povrće isplatili u roku od petnaest dana.

Direktor Sektora plasmana u Pavlović banci Gordana Đukić kaže da ova banka ima dugogodišnje iskustvo u kreditiranju semberske poljoprivrede.

Plasiramo kratkoročne kredite, uz minimalnu dokumentaciju, koji prate proizvodni ciklus u poljoprivredi, od osam do 12 mjeseci. U prošloj godini smo plasirali oko pet miliona KM kredita poljoprivrednim proizvođačima. Iznosi kredita su od hiljadu do 20.000 KM“, kazala je ona.

Đukićeva kaže da kamatne stope za kratkoročne kredite iznose devet odsto. U prošloj godini Gradska uprava Bijeljina subvencionirala je tri odsto pomenute kamate. Kamatne stope na dugoročne kredite u ovoj banci iznose 9,45 odsto.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE