U našoj novoj rubrici "Biznis kutak" svake srijede potražite praktične i korisne savjete, koji će vam olakšati život i poslovanje i uštedjeti mnogo vremena!
Svjedoci smo svakodnevnih situacija u kojima je velikom broju privrednika i preduzetnika u BiH stalno neko drugi kriv za sopstvene promašaje i neuspjehe u upravljanju kompanijama (ističem da ima i dobar broj pozitivnih primjera, te da prethodnu tvrdnju ne želim da shvatite kao unificirani obrazac za sve privrednike u BiH).
U pisanim i elektronskim medijima, gotovo svakodnevno, možemo čuti kako su glavni krivac za posrtanje privrednih subjekata u BiH država i opštine koje "privrednike“ opterećuje sa brojnim fiskalnim i parafiskalnim nametima, pa onda da su tu i banke koje nemaju "razumijevanja“ za kašnjenje u otplati kredita, pa dođemo i do zaposlenih koji navodno nemaju inicijativu, odgovornost, znanje, i onda se obavezno na kraju pojave i "svjetska ekonomska kriza“, i "globalizacija“!
Međutim, nikako do sada nisam čuo da je bilo koji privrednik istakao da je upravo on/ona glavni krivac što biznis koji su započeli ne daje očekivane rezultate. Ili da je bar sam/a sebi postavio/la i odgovorio/la na neko od sljedećih pitanja:
Koliko ja zaista znam o poslu kojim se bavim i koje su moje maksimalne mogućnosti?
Koliko sam do sada sredstava uložio/la kako u usavršavanje radnika, tako i u same radnike?
Koliko sam uložio/la, odnosno kako često ulažem u informacione tehnologije za unapređenje biznisa?
Koliko često ulažem u opremu, marketing i slično?
Da li sam kredit koji sam uzeo/la iskoristio/la za stvaranje nove vrijednosti ili za ulaganje u obrtna sredstva i „bijesan“ automobil, odnosno u nefunkcionalnu i dobro preplaćenu nekretninu?
Da li sam investiciju, u koju sam ušao/la, dobro procjenio i sagledao sve prednosti i nedostatke iste?
U kom stepenu sam izvršio/la disperziju rizika ulaganja i poslovanja?
Da li još iko u organizacionoj strukturi moje firme može da donese mimo mene bilo kakvu poslovnu odluku ili povuče bilo kakav poslovni potez i drugo?
E upravo je tu suština problema poslovanja u BiH.
Nemojte me pogrešno shvatiti, nisam ni ja stava da su uslovi za privređivanje u BiH fenomenalni, naprotiv, ali uspješni poslodavci i menadžeri se moraju prilagoditi okruženju u kojem posluju i pokušati iz toga izvući maksimum.
I zapamtite, prije nego što počnete kritikovati druge osvrnite se oko sebe i sagledajte da li ste uradili maksimum na uređenju svog dvorišta, odnosno da li može više! Uvjeren sam da ogroman prostor još postoji, pogotovo u privrednim subjektima koji egzistiraju na teritoriji BiH!
(generalni direktor firme "ConsultIn" Srđan Praštalo za mondo.ba)