Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović rekla je da danas na sastanku sa predstavnicima Centralne banke BiH nije stekla utisak da žele pomoći u situaciji prouzrokovanoj virusom korona, a imaju mogućnosti za to.
"Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik u nekoliko navrata tražio je pomoć Centralne banke i u ovako teškim vremenima trebala bi se uključiti da pomogne privredi. Tražili smo da se sa 10 na pet odsto smanji rezerva da bi se oslobodio dio sredstava za privredu, ali nema za to raspoloženja", rekla je Vidovićeva za Radio-televiziju Republike Srpske.
Ona je precizirala da bi se time oslobodile 1,3 milijarde KM i navela da je predlagala da se za ta sredstva kupe obveznice entiteta, što je Centralna banka odbila i pokazala da nema povjerenja u entitete.
"Jedino što smo pozitivno danas konstatovali jeste da sredstava ima dovoljno, gotovine, te nije potrebno da stanovništvo podiže više sredstava", dodala je Vidovićeva.
Ona je rekla da krizni štab zasjeda svakodnevno, te u narednim danima očekuju velike udare i u skladu sa situacijom Vlada će donositi mjere.
"Budžet se priprema da održi svoju likvidnost i sigurni smo da će budžetski korisnici imati plate i penzije i da će sve obaveze prema njima biti izmirene. Sa bankama i privrednim subjektima to moramo obezbijediti i radnicima u privatnom sektoru, naročito u proizvodnji", dodala je Vidovićeva.
Ona je ocijenila da će BiH dobro doći posebna kreditna linija Međunarodnog monetarnog fonda od oko 165 miliona evra.
Vidovićeva je istakla da u Vladi već razmišljaju kojim će mjerama pomoći privredi Srpske, iako je na prvom mjestu zaštita života građana i poštivanje preporuka Ministarstva zdravlja.
"Vlada Srpske neće dozvoliti da se zatvori ijedan privredni subjekat kao posljedica virusa korona. Sve ćemo preduzeti da ti poslovni subjekti nastave sa radom, ali i oni moraju biti društveno odgovorni i svi moramo snositi određeni dio tereta", zaključila je Vidovićeva.
Ona je precizirala da Vlada za sada ima dva paketa mjera koji nisu konačni jer se još ne zna ni kolika će šteta biti.
"Prvi paket mjera odnosi se na to da ćemo prolongirati sve obaveze po završnim računima za prošlu godinu koje bi privrednici sada trebali platiti do 1. aprila, a u drugom dijelu godine moći će platiti u ratama", pojasnila je Vidovićeva.
Ona je dodala da se mjera odnosi na one koji su prijavili svoje obaveze, a oni koji nisu neće imati olakšica.
"Za male zanatlije sa do dva zaposlena paušalni godišnji porez od 600 KM smanjili smo za 60 odsto", precizirala je Vidovićeva.
Prema njenim riječima, i banke su pokazale da su raspoložene da pomognu privredi, te će sa Agencijom za bankarstvo biti donesen program mjera kojim će reprogramirati određene kredite, pomjeriti isplatu rata i rok otplate.
"Svi poreski obveznici koji se budu odgovorno ponašali prema radnicima i koji ih ne budu otpuštali i smanjivali platu, mogu očekivati pomoć Vlade", zaključila je Vidovićeva.
Ona je navela da je bez obzira na situaciju prouzrokovanu virusom korona stanje u Budžetu još dobro, ispunjavaju se i izmiruju sve obaveze.
"Još smo likvidni, ali očekujemo u narednom periodu evidentan pad prihoda zbog dešavanja u privredi, pri čemu veliki broj privrednika ne može izvesti svoju robu, mnogi ne mogu uvesti sirovinu i ugostitelji ne rade", dodala je Vidovićeva.