Krstovi variraju i u veličini, mnogi mogu stati na dlan, dok drugi dostižu visinu i do 3 metra.
Na 12 kilometara sjeverno od litvanskog gradića Šjauljaja nalazi se jedno brdo po kojem je ta zemlja postala veoma pooznata i u svijetu turizma.
Brdo krije veliki broj tajni i legendi, jer tu počiva više od 100.000 krstova.
Prema jednoj legendi, izvjesni mještanin je selu oko 1850. godine rekao da će, ako ozdravi, podići veliki krst na brdu u znak zahvalnosti Bogu. On je i ozdravio i krst je postavljen. Njegovim primerom vodili su se i ostali mještani, pa je poslije nekoliko godina na brdu bilo već više stotina krstova.
Druga legenda kaže da su krstovi, koji ponekad zaista izgledaju sablasno, počeli da se dižu na brdu poslije ustanka protiv Rusa, kada roditelji nisu mogli da dođu do tijela poginule djece, pa su zbog njih donosili samo krstove na brdo.
Zbog toga se Brdo krstova danas tumači kao simbol stradanja litvanskog naroda, ali i mjesto gdje ljudi dolaze da se mole. Veliki broj vjernika ovdje odaje poštu mrtvima, moli se ili ostavlja brojanice i ikonice.
Krstovi variraju i u veličini, mnogi mogu stati na dlan, dok drugi dostižu visinu i do 3 metra.
U vrijeme komunizma, bilo je više pokušaja da se Brdo krstova uništi. U aprilu 1961. godine, buldožer je poravnao ovo područje.
Iako je Brdo krstova uništavano još 4 puta, meštani su sve dizali ispočetka.
(Mondo/Kurir)