• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Virus se naglo širi, porodice su gladne": Bajden upozorava na veliki problem, sve dublja kriza u SAD!

Autor Dragana Božić

Ekonomska kriza u SAD se produbljuje, upozorio je američki predsednik Džozef Bajden i poručio da administracija sada mora da preduzme velike akcije kako bi pomogla Amerikancima.

 "Virus se naglo širi, porodice su gladne": Bajden upozorava na veliki problem, sve dublja kriza u SAD! Izvor: Tanjug/AP Photo/Patrick Semansky, Pool

Bajden je, obraćajući se u Bijeloj kući dok je predstavljao plan ekonomskog oporavka zbog korona virusa, rekao da administracija mora da reaguje "odlučno i hrabro" kako bi pomogla Amerikancima kojima su plate smanjene i koji se suočavaju s problemima, prenosi Rojters.

Američki predsjednik je rekao da njegov plan, u iznosu od skoro dvije hiljade milijardi dolara, ima podršku biznisa, radničkih sindikata, Vol strita i vodećih kompanija.

"Veliki dio Amerike pati. Virus se naglo širi. Porodice su gladne. Ljudi su u opasnosti da budu izbačeni iz domova. Ponovo se zatvaraju radna mjesta. Moramo da preduzmemo nešto", poručio je Bajden. 

On je dodao da će, ako se odmah bude djelovalo, ekonomija biti snažnija, kako kratkoročno, tako i dugoročno.

Bajden je potpisao dvije uredbe čiji cilj je da se ubrza isplata jednokratne novčane pomoći porodicama kojima je najviše potrebna i poveća pomoć u hrani za djecu kojoj su školski obroci obično glavni izvor ishrane.

Bajden, koji je predložio novi paket ekonomske pomoći zbog pandemije u iznosu od 1,9 hiljadu milijardi dolara, pokušava da uredbama ublaži poteškoće s kojima se Amerikanci suočavaju dok se u Kongresu pregovara o njegovom prijedlogu.

Borba protiv pandemije korona virusa je trenutno prioritet nove administracije u Vašingtonu.

Recesija izazvana pandemijom teško je pogodila Amerikance - oko 16 miliona trenutno prima neku vrstu pomoći za nezaposlene, dok 29 miliona nema dovoljno hrane.

Žene, pripadnici manjina i radnici u uslužnom sektoru koji imaju niske zarade naročito su teško pogođeni pandemijom, a nezaposlenost među Afroamerikancima i hispancima veća je nego među bijelcima.

Direktor Nacionalnog ekonomskog savjeta Bijele kuće Brajan Dis rekao je da je "ovo opasan trenutak za ekonomiju" i naglasio da uredbe nisu zamjena za sveobuhvatni paket pomoći, ali da će "obezbjediti ključnu podršku milionima američkih porodica".

"Bez odlučne akcije, u opasnosti smo da upadnemo u veoma ozbiljne ekonomske probleme, još ozbiljnije od trenutne krize", rekao je Dis i dodao da će sa članovima Kongresa u nedelju razgovarati o dodatnoj pomoći.

U prvoj uredbi, Bajden je od Ministarstva finansija zatražio da razmotri korake za poboljšanje isplate ranije odobrene jednokratne novčane pomoći.

"Mnogi Amerikanci suočavali su se sa problemima tokom isplate prve runde direktne novčane pomoći, a do 8 miliona domaćinstava nije dobilo čekove izdate u martu", navodi se u dopisu Bijele kuće.

Bajden, takođe, pokušava da poboljša pristup hrani za milione djece koja propuštaju obroke zato što su škole zatvorene zbog pandemije.

Predsjednik je od Ministarstva poljoprivrede zatražio da razmotri nove smjernice o povećanju pomoći porodicama koje zavise od škola da bi obezbijedile glavni obrok za djecu.

Porodice sa troje djece mogle bi da primaju dodatnu pomoć od više od 100 dolara na svaka dva mjeseca.

Bajdenovom drugom uredbom obnovljeno je pravo na kolektivno pregovaranje i zaštita radnika, ukidanjem tri uredbe koje je prethodno donio bivši predsjednik Donald Tramp.

Uredbom se promoviše i minimalna cijena rada od 15 dolara na sat.

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE