• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nevin u zatvoru proveo 42 godine! Nepravedno osuđen za trostruko ubistvo

Autor Dragana Božić

Kevin je od samog početka insistirao da je nevin.

 Nevin proveo u zatvoru 42 godine Izvor: Kansascity/Printscreen

Kevin Striklend (62), Afroamerikanac iz Misurija koji je nepravedno osuđen za trostruko ubistvo 1978. godine i koji je proveo u zatvoru više od 42 godine, oslobođen je i pušten na slobodu.

Od samog početka je insistirao da je nevin. Uhapšen je kada je imao 18 godina i u junu 1979. godine porota, sastavljena od bijelaca, ga je osudila zbog ubistva. "Nisam mislio da će ovaj dan doći", rekao je Striklend ispred suda.

To je najduži period koji je nevina osoba provela u zatvoru u istoriji Misurija, ali prema zakonu te države nije vjerovatno da će Striklend dobiti finansijsku kompenzaciju, prenosi BBC. Prema podacima iz Nacionalnog registra osoba oslobođenih krivice, koji je evidentirao oslobađanja od 1989. godine, to je sedmo najduže zatvaranje pogrešno osuđene osobe u SAD.

Sud je naredio hitno puštanje na slobodu Striklenda koji je osuđen na doživotni zatovr bez mogućnosti puštanja na uslovnu slobodu za trostruko ubistvo tokom pljačke kuće u Kanzas Sitiju 25. aprila 1978.

Striklend je u zatvoru proveo 15.487 dana.

Sudija Džejms Velš naveo je u odluci da ga "nikakvi materijalni dokazi nisu povezivali sa zločinom", a da je osuđen isključivo na temelju iskaza, prenosi AP. Striklenda je osudila porota sastavljena samo od bijelaca.

Četvorica napadača su te noći ubili tri osobe u kući: Šeri Blek (22), Larija Ingrama (22) i Džona Vokera (20). Četvrta žrtva - Sintija Daglas (20) - pobjegla je sa povredama nakon što se pretvarala da je mrtva. Na osnovu dojave dečka njene sestre, policija je uhapsila tinejdžera Striklenda, a zatim navodno izvršila pritisak na Daglasovu da ga "prepozna".

Striklend je uporno ponavljao policiji da je bio kod kuće i gledao televiziju. Nijedan fizički dokaz ga nikada nije povezao sa zločinima. Njegovo prvo suđenje 1979. godine završeno je bez presude jer je jedan afroamerički porotnik ostao pri svojoj, oslobađajućoj presudi. Na njegovom drugom suđenju, porota sastavljena isključivo od bijelaca proglasila je Striklenda krivim za ubistvo. Striklend se nije predao i godinama je pisao aktivistima i pravnim udruženjima.

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE