• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Protest u Mineapolisu zbog ubistva Amira Lokija: Nema pravde, nema mira!

 vesna.jpg
Autor Vesna Kerkez

Nekoliko stotina ljudi učestvovalo je u protestu na ulicama Mineapolisa i zahtijevalo pravdu poslije pogibije jednog mladog Afoamerikanca tokom policijske racije u njegovom stanu.

 Protest u Mineapolisu zbog ubistva Amira Lokija: Nema pravde, nema mira! Izvor: Twitter/Screenshot

Policija je izvršila raciju ranije ove sedmice i provalila u stan bez najave, nakon čega je upotrijebljeno vatreno oružje.

Bučni, ali mirni demonstranti uzvikivali su ime ubijenog Amira Lokija i parolu "nema pravde, nema mira". Oni su se okupili ispred sjedišta gradske uprave u Mineapolisu tri dana nakon njegove pogibije.

Dan poslije tog događaja policija je objavila video snimak racije i prikazano je kako Loki drži pištolj dok leži na sofi, a policajci pokušavaju da ga savladaju. Nakon toga je ubijen.

Policija je saopštila da je racija izvršena u skladu sa nalogom za ulazak u stan "bez kucanja", koji omogućava snagama reda da uđu u privatnu imovinu bez upozorenja stanarima ili objave svog prisustva.

Nalog je izdat u vezi sa istragom o ubistvu koje vode detektivi odjeljenja u susjednom Sent Polu. Loki nije bio imenovan u nalogu, a policija Mineapolisa priznaje da nije poznato kako je i da li je bio povezan sa tom istragom.

Prije skoro dvije godine, Džordža Flojda, nenaoružanog Afroamerikanca, ubio je bijeli policajac Derek Šovin pritiskajući mu vrat skoro devet minuta tokom hapšenja zbog sumnje da je pokušao da upotrebi falsifikovanu novčanicu od 20 dolara.

Ogorčenje zbog Flojdove smrti, poslije višednevnih, povremeno i nasilnih protesta širom SAD, pretvorilo se u nacionalni pokret protiv policijske brutalnosti i pristrasnosti američkog pravnog sistema.

(Srna)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE