• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Klinton se prisjetio razgovora sa Putinom: Nisam bio potpuno siguran šta će da uradi

Autor Petar Latinović

Bivši američki predsjednik Bil Klinton otkrio je detalje razgovora sa Vladimirom tokom 2000. godine.

 Klinton se prisjetio razgovora sa Putinom Izvor: Profimedia

Bivši predsjednik Bil Klinton rekao je da ne postoji ništa što je mogao da uradi kao lider SAD kako bi spriječilo put ruskog predsjednika Vladimira Putina ka autoritarizmu i njegovu agresivnu invaziju na Ukrajinu.

“Ne vjerujem da smo mogli bilo šta da uradimo da ovo spriječimo“, rekao je Klinton tokom govora na Univerzitetu Braun.

Klinton je negirao da je njegova administracija učinila bilo šta da izoluje Rusiju ili da se suprotstavi Putinu lično tokom 1990-ih, kada je njegova administracija nadgledala širenje NATO-a nakon raspada Sovjetskog Saveza.

"Nije tačno da smo uradili bilo šta da izolujemo, ponizimo ili ignorišemo Putina. To je najveća gomila besmislica koju ćete ikada čuti", rekao je Klinton, a prenosi Fox News.

On je rekao da Putinova želja da izgradi “klepto-državu” i demontira demokratiju nije bila očigledna tokom njegovog prvog predsjedničkog mandata.

“Do kraja njegovog drugog mandata bilo je jasno da želi da ostane doživotno”, rekao je Klinton.

Možda će vas zanimati

Odluka Klintonove administracije da proširi NATO, koja je počela kao sporazum iz doba Hladnog rata između evropskih zemalja i SAD da bi se suprotstavila širenju Sovjetskog Saveza, kritikovana je usred dvomjesečne invazije Rusije na Ukrajinu. Putin je naveo širenje NATO-a na istok i potencijal da se Ukrajina pridruži NATO-u kao opravdanje za svoj napad na ukrajinske gradove. Radžan Menon, autor knjige “Konflikt u Ukrajini: Odmotavanje posthladnoratovskog poretka“, tvrdi da je Klintonova administracija isključila Rusiju iz novog evropskog sistema nakon ekonomskog kolapsa nakon raspada Sovjetskog Saveza. Ali Klinton je u utorak rekao da bi Rusija bila dobrodošla u NATO, prenosi Fox News.

“Ništa ih nije sprečilo da uđu u NATO ako su mislili da će njihove najveće bezbjednosne prijetnje dolaziti od nedržavnih aktera“, rekao je Klinton.

Klinton se potom prisjetio razgovora sa Putinom tokom 2000. godine kada se ruski predsjednik interesovao ko bi mogao da dobije izbore u Americi. Uoči predsjedničkih izbora u SAD te godine, Klinton je rekao da se sastao sa Putinom, koji je te godine postao šef kremlja, i razgovarao o postojećem sporazumu o povlačenju snaga NATO, EU i Rusije sa međusobnih granica kako bi se ublažile tenzije između zapada i bivšeg Sovjetskog Saveza.

“Imali smo sjajan razgovor, ali na kraju nisam bio potpuno siguran šta će Putin da uradi“, rekao je Klinton.

Klinton se prisetio da je Putin rekao da neće povlačiti trupe sa granica, na šta je pristao njegov prethodnik Boris Jeljcin, jer je bio zabrinut da se republikanska administracija neće pridržavati dogovora ako Džordž Buš pobedi na izborima .

Možda će vas zanimati

“Rekao je - ‘Čitao sam sve što ti neokonzervativci govore, i mislim da to neće učiniti’“, prisjeća se Klintonova Putinove reči.

Putin je pitao da li bi Buš mogao da pobedi na izborima, rekao je Klinton, koji je rekao tada ruskom lideru da bi Buš mogao da pobedi na izborima, ali da je vjerovatnije da će pobedu odneti tadašnji potpredsjednik Al Gor, prenosi Fox News.

Prema Klintonovim riječima, Putin je rekao: „OK, ako Gor dobije izbore, biće mu potrebna pobjeda. Tako da ćemo ovaj dogovor uraditi ubrzo nakon što on bude izabran na predsjedničku funkciju i on će dobiti malo vjetar u leđa, a ja ću dobiti dogovor koji sam potpisao."

Klinton je rekao da je ispričao tu anegdotu kako bi pokazao da je “prvo, Putin bio pametan i drugo, privatno, da je bio iskren“.

“Svi ovi ljudi mogu da pobeđuju na neko vrijeme“, rekao je Klinton o autoritarnim liderima poput Putina i kineskog predsjednika Si Đingpinga.

“Ali oni ne mogu da pobjeđuju na duge staze jer to nema nikakvog smisla - pošto građani Ukrajine svakog dana podučavaju Putina. On može da pobijedi tamo negdje, u onome što misli da može da uradi u istočnoj Ukrajini. Ali mislim da neće uspjeti, ne ako svi ostanemo zajedno."

(MONDO)

Pročitajte i ovo

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE