• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Interaktivna mapa: Pratite kretanje Rovera na dijelu Marsa nazvanog po opštini Jezero

Autor Marko Šikuljak

Rover koji istražuje područje Marsa nazvano po opštini Jezero u Republici Srpskoj sada možete pratiti na mapi koju je napravila NASA.

 Pratite kretanje Rovera na dijelu Marsa nazvanog po opštini Jezero Izvor: MONDO / NASA

Rover Perseverance je put Marsa krenuo u julu 2020, da bi se na njegovu površinu spustio 18. februara2021. U pitanju je mašina veličine prosječnog automobila koji se spustio na crvenu planetu, u oblast Jezero kratera.

Sada je NASA omogućila da pratimo njegovo kretanje putem interaktivne mape. Mapa ima dva sloja: jedan s intenzivnijom bojom i drugi s prirodnom. Neke boje su izmijenjene u oba sloja, kako bi se bolje vidjele određene oblasti.

Mapa visoke rezolucije izrađena je zahvaljujući slikama sa HiRISE kamere koja se nalazi na Orbiteru Reconnaissance (Izviđač), dok su za širu osnovnu mapu u boji zaslužni snimci sa Mars Ekspresa koji je lansirala Evropska svemirska agencija.

Digitalni model površine kojom se kreće Rover služi vozačima koji ga pokreću sa Zemlje da znaju sa čim se Rover susreće tokom kretanja. Iskustvo koje je dostupno svim posjetiocima sajta stvoreno je pomoću softvera koji koristi tim misije koji odlučuje gdje će Rover istraživati i kako do tog mjesta doći.

Cilj misije je potraga za ostacima i tragovima o nekadašnjem životu, kao i sakupljanje uzoraka koji bi jednog dana trebalo da stignu do Zemlje.

Uz pomoć bušilice, koja je smještena na vrh robotske ruke, Rover bi trebalo da iskopa oko četrdeset uzoraka i spakuje ih u specijalno dizajnirane tube. Očekuje se da materijali na Zemlju stignu početkom 2031. godine.

Rover je sa sobom ponio mnoge instrumente, a jedan od zanimljivijih je Moksi, koji je dizajniran da generiše kiseonik iz marsovskog vazduha, koji sadrži 95% ugljen-dioksida. Slična oprema daleko većih razmjera bi u budućnosti trebalo da pomogne u teraformiranju Crvene planete, a ovaj momenat bi mogao da označi početak ozbiljnih testiranja.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE