• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nagli porast: Broj migranata na "balkanskoj ruti" veći za 82 odsto

Autor Dušan Volaš

Broj protivzakonitih dolazaka migranata preko rute zapadnog Balkana značajno je porastao u prvom dijelu ove godine, saopštila je danas Evropska agencija za kontrolu granica (Fronteks).

 Nagli porast broja ilegalnih migranata na balkanskoj ruti Izvor: mondo.ba

U međuvremenu, nedavni izvještaj specijalnog izvještača UN za ljudska prava migranata Felipea Gonzalesa Moralesa pokazao je nastavak prakse potiskivanja duž rute, a Evropski sud za ljudska prava donio je odluku da je Mađarska izložila jednu porodicu nehumanom i ponižavajućem tretmanu.

Fronteks je registrovao porast ilegalnih prelazaka iz zemalja zapadnog Balkana u EU. Prema najnovijim podacima agencije, u periodu od januara do maja zabilježeno je 86.420 takvih slučajeva na spoljnim granicama Unije. Agencija je u maju prošle godine registrovala oko 23.500 ilegalnih prelazaka.

U saopštenju se navodi da je broj ilegalnih ulazaka u EU porastao za 82 odsto u odnosu na isti period prošle godine, što rutu zapadnog Balkana čini jednom od najaktivnijim migrantskih ruta u Uniju, zajedno sa onim preko centralnog i istočnog Sredozemlja.

Fronteks ističe da su većina onih koji su otkriveni već neko vrijeme bili na zapadnom Balkanu prije nego što su pokušali da uđu u EU, te da se uglavnom radi o migrantima iz Sirije i Avganistana.

Evropski savjet za izbjeglice i prognane, koji je objavio saopštenje Fronteksa, navodi da ostaje pitanje koja je bezbjedna i zakonita alternativa za ljude u pokretu duž balkanske rute.

Dokazi koji se pojavljuju posljednjih godina, kao i novi Moralesov izjveštaj, pokazuju tešku situaciju za "migrante na Balkanu i u centralnoj istočnoj Evropi, koji su tokom 2021. godine i dalje bili izloženi rasprostranjenom potiskivanju na većini granica".

Morales je aludirao na nastavak potiskivanja tražilaca azila iz Hrvatske u BiH i Srbiju, kako neformalno tako i u okviru sporazuma o vraćanju migranata, kao i nastavak takve prakse na granicama Srbije sa Mađarskom, Rumunijom i Sjevernom Makedonijom, kao i na makedonskoj granici sa Grčkom.

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE