• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Naučnici: Nešto se čudno događa sa Suncem

Autor Dušan Volaš

Kako su naučnici istakli, trenutna aktivnost na Suncu je znatno veća od zvaničnih NASA i NOAA prognoza za sadašnji solarni ciklus.

 Nešto se čudno događa sa Suncem Izvor: YouTube/Printscreen/What If

Nešto se čudno dešava sa Suncem. Do sada je skoro svakog dana 2022. godine izbacivalo baklje i koronalne mase, od kojih su neke bile najmoćnije erupcije koje se mogu dogoditi na našoj zvijezdi.

Erupcije na Suncu same po sebi nisu čudne. Pojavljuju se redovno dok prolaze kroz periode visoke i niske aktivnosti, u ciklusima koji traju otprilike 11 godina. Ali trenutna aktivnost je znatno veća od zvaničnih NASA i NOAA prognoza za sadašnji solarni ciklus, a solarna aktivnost je konstantno premašivala prognoze još u septembru 2020.

"Ne možemo pouzdano da predvidimo solarne cikluse. Ne razumijemo u potpunosti solarni sistem, koji generiše magnetna polja koja se na površini vide kao sunčeve pjege i koja proizvodi baklje. Ovo je jedan od izvanrednih problema u astrofizici, pa nije iznenađujuće što ne možemo imati tačna predviđanja", rekao je za "Science Alert" solarni astrofizičar Majkl Vitland sa Univerziteta u Sidneju u Australiji.

Možda će vas zanimati

Ali ako ne možemo da imamo tačna predviđanja, nastaju problemi. Šta ako temeljimo naša predviđanja na pogrešnoj jednačini? Možda treba da promenimo način na koji gledamo na našu zvijezdu.

Solarni ciklusi

Solarni ciklusi imaju ogroman uticaj na Sunčev sistem, ali ih relativno slabo razumemo. Naučnici vjeruju da su oni verovatno povezani sa solarnim magnetnim poljem. Otprilike svakih 11 godina Sunčevi magnetni polovi se rotiraju, severni postaje južni i obrnuto. Ova situacija se poklapa sa onim što je poznato kao solarni maksimum, kada Sunce emituje najviše baklji i koronalnih masa (CME) i ima najviše pega.

Nakon toga dolazi period smirivanja aktivnosti, a zatim ponovo period solarnog maksimuma. Sada je naša zvijezda upravo u toj fazi, 25. otkako smo počeli da bilježimo.

Ciklusi aktivnosti se karakterišu i predviđaju na osnovu jednog faktora: broja sunčevih pega. To su privremena područja u kojima su magnetna polja posebno jaka, što podstiče erupciju baklji i CME. Pjege vidimo kao tamne mrlje jer magnetno polje inhibira protok vrele plazme, a regioni su kasnije hladniji i tamniji od okoline.

Solarni fizičar Skot Mekintoš, iz američke Nacionalne uprave za okeane i atmosferu (NOAA), vjeruje da predviđanje solarnih ciklusa na osnovu broja sunčevih pega nije najbolji model.

"Ciklus sunčevih pega nije primarna stvar. I u udžbenicima i naučnoj zajednici, on je predstavljen kao glavni indikator. Ali je sekundaran. Primarni je Hejlov ciklus, 22-godišnji magnetni ciklus. A ciklus sunčevih pjega je samo djelić ove veće slike", rekao je Mekintoš.

Haleov ciklus je početkom 20. veka otkrio američki astronom Džordž Eleri Hejl. Sastoji se od dva ciklusa sunčevih pega u trajanju od 11 godina - vrijeme koje je potrebno da se polovi dva puta zamene i vrate u prvobitni položaj.

Ovaj ciklus se primjećuje u nizu fenomena: promenljivi magnetni polariteti sunčevih pjega i solarnih magnetnih polova, kao i intenzitet galaktičkih kosmičkih zraka.

Sunčeva aktivnost otežava dolazak kosmičkih zraka do Zemlje, a neparni i parni solarni ciklusi imaju različite talasne oblike kosmičkog zračenja. Ovo se pripisuje polarnosti solarnog magnetnog polja.

Možda će vas zanimati

Problem sunčevih pjega

Treba napomenuti da mi zapravo nemamo baš jasnu sliku o tome šta se dešava unutar Sunca. On vjeruje da solarno magnetno polje generiše energiju unutar zvijezde; rotirajući, konvektivni i električno provodljivi fluid koji pretvara kinetičku energiju u magnetnu energiju.

Ako jeste, šta onda uzrokuje sunčeve pjege? Pa, prema trenutnim modelima, oni su povezani sa rotacijom Sunca. Sunčev ekvator se rotira brže od polova. Kada naiđu na rotaciju Sunca, magnetne linije se rastežu i zapliću, stvarajući privremene, lokalizovane oblasti jakih magnetnih polja, ili sunčeve pjege. Ovo se, prema Mekintošu, zasniva na pasivnosti magnetnog polja.

"Imate veoma složen sistem unutar Sunca. Kao i svi fizički sistemi, mi radimo pojednostavljenja ili aproksimacije da bismo pokušali da razumemo šta se dešava. Prije oko 60 godina uradili su aproksimaciju sa magnetnim poljima. Dakle, kada se Sunce rotira, taj proces pokreće cirkulaciju, zagrijavanje atmosfere pokreće cirkulaciju, a uz svu tu cirkulaciju, magnetna polja se protežu sa njim", objasnio je on.

Ali stručnjaci još uvijek ne znaju šta pokreće linije magnetne aktivnosti na Suncu; moguće je da su uzrok gravitacioni talasi, ali za sada nemamo dovoljno informacija da to potvrdimo. Da bismo saznali više, biće nam potrebno više podataka i više analiza, što će potrajati.

(MONDO)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE