• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U Egiptu ponovo napadi na hrišćane

Najmanje 65 ljudi je povrijeđeno kada je gomila napala demonstrante Kopte koji su tražili uvođenje drastičnih mjera za smirivanje vjerskih tenzija.

Grupa od stotinjak ljudi napala je kamenicama i zapaljivim bombama okupljene hrišćane, a prema riječima svjedoka, iz jednog automobila pucano je na Kopte, dok je više vozila zapaljeno.

Bolnički izvori rekli su da je od 65 povrijeđenih dvoje u kritičnom stanju. Neimenovani zvaničnik bezbjednosti rekao je da 50 ljudi koji su podstrekivali nasilje uhapšeno.

Grupa hrišćana, uglavnom Kopta, okuplja se već sedam dana ispred zgrade državne televizije u Kairu nakon krvavih sukoba hrišćana i muslimana u kojima je poginulo 15 ljudi, a jedna crkva je zapaljena.

Vlada je tokom noći izvela vojsku na ulice koja je suzbila nerede.

Vojska je najavila da će se oštro obračunati sa podstrekačima nasilja i da će odgovoriti na zahtjeve hrišćana koji traže ponovno otvaranje oko 50 crkava.

Protest hrišćana organizovan je zbog nedavnih sukoba između muslimana i hrišćana kod jedne koptske crkve, kada je 15 osoba ubijeno, a više desetina povređeno.

Sukobi su počeli pošto su muslimani napali Koptsku crkvu u predgrađu Kaira, Imbabi, da bi oslobodili hrišćanku koja je tu držana protiv svoje volje, jer želi da pređe u islam.

Vjerski sukobi i talas kriminala najveći su izazov vojnim vođama Egipta nakon zbacivanja predsjednika Hosnija Mubaraka.

Nekoliko sati prije nasilja u Kairu grupa islamističkih ekstremista bacila je više bombi na grobnicu muslimanskog sveca u sjevernom gradu Šeik Zveid, rekao je neimenovani zvaničnik bezbjednosti.

On je dodao da je oko osam napadača pobjeglo sa lica mjesta. Muslimanski radikali digli su u vazduh najmanje još pet muslimanskih svetilišta jer vjeruju da poštovanje i obožavanje svetaca predstavlja kršenje islama.

U međuvremenu, ljekari su saopštili da je zdravstveno stanje bivše prve dame Egipta Suzan Mubarak (70) dobro nakon što je imala napad panike nakon čega je prebačena u bolnicu u Šarm el-Šeiku. Protiv nje se vodi istraga za korupciju.

Suzan Mubarak onesvjestila se nakon tri sata ispitivanja u petak u policiji, koja je odlučila da je pritvori na 15 dana.

Sam bivši predsjednik Hosni Mubarak leži u istoj bolnici u Šarm el-Šeiku zbog problema sa srcem.

Policija je u više navrata ispitivala bivšeg predsjednika, ali je Suzan Mubarak prvi put odgovarala na pitanja u vezi sa korupcijom.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE