• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Američki mediji: Mask kupio Tviter pa otpustio direktore

Autor Jana Desovski

Ilon Mask je kupio Tviter i odmah otpustio direktore.

 Ilon Mask vlasnik Tvitera Izvor: YouTube/PrintScreen/Twitter

Ilon Mask zaključio je ugovor o kupovini Tvitera za 44 milijarde dolara, rekao je za CNN izvor upoznat sa situacijom. Najbogatiji čovjek na svijetu tako je došao na čelo jedne od najuticajnijih društvenih mreža na svijetu. Njegov prvi potez bio je da otpusti rukovodstvo društvene mreže. Mask je otpustio izvršnog direktora Paraga Agravala, glavnog finansijskog direktora Neda Segala i glavnog pravnog i političkog službenika Vijaia Gaddu, prenose američki mediji.

Mediji su prenijeli da su Agraval i Sigal bili u sjedištu Tvitera u San Francisku kada je dogovor sklopljen i da su "ispraćeni" iz zgrade. Mask je optužio prethodne lidere da su doveli u zabludu njega i investitore o broju lažnih naloga na platformi, kao i da mu nisu pružili jasne argumente o tome kako da ostvari visoke ambicije koje ima sa uticajnom društvenom platformom. Mask je na Tviteru potvrdio da je preuzimanje završeno. "Ptica je oslobođena", napisao je.

Mask je rekao da želi da pobijedi "spam botove" na Tviteru, učini javno dostupnim algoritme koji određuju kako se sadržaj predstavlja korisnicima i spriječi da platforma postane komora za mržnju i podjele. 

Želi da Tviter bude "najcjenjenija platforma"

Mask je ranije danas rekao da želi da Tviter postane "najcjenjenija reklamna platforma", ali je rekao i da ovom akvizicijom želi da "pomogne čovječanstvu". Mask, suosnivač Tvitera Džek Dorsi i drugi investitori su ranije sugerisali da žele da uklone društvenu mrežu od oglašavanja i ostvare prihod putem pretplata i drugih sredstava. Sam Mask je jednom napisao "da mrzi oglašavanje". Oglašivači su stoga zabrinuti zbog Maskovog preuzimanja mreže.

"Postoji mnogo spekulacija o tome zašto sam kupio Tviter i šta mislim o reklamiranju. Većina ih je pogrešna", napisao je Mask na društvenoj mreži. "U osnovi, Tviter želi da bude najcjenjenija svjetska platforma za oglašavanje koja osnažuje vaš brend i donosi poslovni rast. Više od 90 odsto prihoda Tvitera u drugom kvartalu ove godine došlo je od reklama.

"Želim da pomognem čovječanstvu"

Prije zvanične implementacije akvizicije Tvitera, Mask je najavio da želi da preuzme platformu za "pomoć čovječanstvu"."Za budućnost civilizacije važno je da imamo zajednički digitalni gradski trg na kome će se na zdrav način, bez nasilja razgovarati o širokom spektru mišljenja", rekao je multimilijarder i dodao da društveni mediji imaju moć da "generišu dodatnu mržnju."

U izjavi pod naslovom "Dragi oglašivači na Tviteru", Mask je rekao da "očigledno" ne može sve da se napiše na mreži "bez posljedica", ali da želi da platforma bude "svima dobrodošla". Mask, samoproglašeni "apsolutista slobode govora", rekao je u maju da će ukinuti zabranu Tvitera bivšem predsjedniku SAD Donaldu Trampu, koji je uklonjen sa mreže u januaru prošle godine zbog straha od podsticanja nasilja nakon što su njegove pristalice uletjele na Kapitol Vašingtona. Tviter još nije potvrdio dogovor od 44 milijarde dolara.

Kako je Mask kupio Tviter?

Mask, istaknuti i kontroverzni korisnik Tvitera, uključio se u kompaniju ranije ove godine kada je preuzeo više od 9% udjela u njenim akcijama. Nakon što je objavio da je postao najveći akcionar Tvitera, Mask je prihvatio, a zatim odbio ponudu da sedi u odboru kompanije.

Mask je tada odmah ponudio kupovinu Tvitera, zaprijetio neprijateljskim preuzimanjem i potpisao "povoljan" kupoprodajni ugovor. Međutim, nekoliko nedjelja kasnije, Mask je počeo da izražava zabrinutost zbog "proliferacije lažnih i neželjenih Tviter naloga" i na kraju je pokušao da raskine ugovor.

Tviter ga je tužio i zahtjevao da ispoštuje ugovor, navodeći da je Mask koristio argument lažnih profila da bi izašao iz kupovine. Dvije nedelje pre početka suđenja, Mask je rekao da će i dalje poštovati ugovor u skladu sa prvobitnim uslovima. Dok su pregovori bili u toku, Maskovi advokati su zatražili od sudije da zaustavi pravni postupak, što je izazvalo otpor Tvitera, koji se plašio da će Mask prekršiti obećanje i odustati od kupovine.

Sud je dao Masku i Tviteru rok do 17 časova 28. oktobra da zaključe posao ili se suoče sa suđenjem.

(MONDO/Index.hr)

Pročitajte i ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE