U dva odvojena bombaška napada na sjeverozapadu Pakistana poginule su 24 osobe, a više desetina ljudi je ranjeno.
U samoubilačkom napadu u pekari u garnizonskom gradu Naušeri poginulo je 18 ljudi. Odgovornost za ovaj napad preuzeli su talibani, u znak odmazde zbog ubistva visokog funkcionera Al Kaide.
Napadač je izabrao pekaru jer se nalazi u naselju gdje žive vojna lica, saopštila je policija, dodajući da su među poginulima najmanje dva vojnika, javila je agencija AP.
Napadač je bio mlad čovjek koji je na sebi nosio oko osam kilograma eksploziva. Usljed eksplozije zapalile su se instalacije u pekari što je dovelo do požara u kome je povrijeđeno oko 40 ljudi, rekao je Fazal Maula, policijski zvaničnik.
Nekoliko sati ranije najmanje šest ljudi je poginulo, a više je ranjeno, od eksplozije bombe na autobuskoj stanici u oblasti Matani, na sjeverozapadu Pakistana, rekli su zvaničnici. Bomba je bila postavljena u autobusu.
Prethodno, u dva napada američkih bespilotnih letjelica, koji su se dogodili u razmaku od 15 minuta, ubijeno je najmanje 15 ekstremista u Južnom Vaziristanu.
U prvom napadu ubijeno je sedam ekstremista, u ranim jutarnjim satima, u Šalam Ragzaiu, 10 kilometara sjeverozapadno od Vane, glavnog grada provincije.
"Najmanje osam ekstremista je poginulo kada je bespilotna američka letjelica ispalila dvije rakete u jedan kompleks", rekao je neimenovani visoki zvaničnik agenciji Frans pres, komentarišući drugi napad, na jedan kompleks, nedaleko od Vane.
Cilj prvog napada je bio kompleks u Vaha Dani, gdje je nekoliko dana ranije ubijen visoki vođa Al Kaide Iljas Kašmiri.
Za Kašmirijem su američke vlasti raspisale potjernicu i nagradu za njegovu glavu u visini od pet miliona dolara, a optužen je i za napad na indijsku finansijsku prijestonicu Mumbaj u novembru 2008. godine.
Od 2004. godine američke bespilotne letjelice redovno bombarduju plemenske zone koje se graniče sa Avganistanom, koje predstavljaju glavna uporišta pakistanskih talibana.
(Srna)