Naučnici ne mogu da postignu koncenzus oko perioda promjene smjera rotacije Zemljinog jezgra.
Jezgro planete Zemlje se zaustavilo, a zatim promijenilo smjer rotacije u odnosu na omotač. Tako bar tvrde kineski naučnici, Šaodong Song i Ji Jang, sa Univerziteta u Pekingu, u studiji koja je objavljena u januarskom izdanju naučnog časopisa Nature Geoscience.
Unutrašnje jezgro naše planete, veličine Plutona, koje se nalazi oko 5000 kilometara ispod naših nogu, uglavnom je sastavljeno od gvožđa i može nezavisno da se obrće zahvaljujući tečnom spoljašnjem jezgru koje ga okružuje.
Izvor: PixabayPrema zaključku naučnika, unutrašnje jezgro je 2009 u potpunosti zaustavilo svoju rotaciju, a zatim okrenulo smjer, što je navodno proces koji se ponavlja svakih 35 godina. Kako se tvrdi, promjena smjera se posljednji put dogodila početkom 1970-tih godina, a sljedeća nas očekuje sredinom 2040-ih.
"Vjerujemo da unutrašnje jezgro u odnosu na Zemljinu površinu rotira naprijed-nazad, kao ljuljaška", rekli su naučnici u izjavi za medije. "Jedan ciklus ljuljaške traje oko 70 godina", što znači da se smjer rotacije mijenja svakih 35 godina.
Iako naučnici ne mogu da direktno prate unutrašnje jezgro, svoje analize zasnivaju na zabilježenim seizmičkim talasima koji jasno prikazuju zemljotrese, ali i nuklearne eksplozije. Na osnovu njihove analize, promjene brzine talasa se "poklapaju sa promjenama u nekoliko drugih geofizičkih opservacija, a pogotovo sa dužinom trajanja dana i magnetnim poljem".
Ipak, ova studija je naišla na pomiješane reakcije širom svijeta. Seizmolog Džon Vidal, sa Univerziteta Južne Kalifornije, se ne slaže sa rezultatima. On smatra da unutrašnje jezgro osciluje svakih šest godina, kao i da zaključak kineskih naučnika ne objašnjava adekvatno sve dostupne podatke.
Australijsko-hrvatski geofizičar Hrvoje Tkalčić, sa Nacionalnog univerziteta u Australiji, tvrdi u svom istraživanju da je ciklus rotacije unutrašnjeg jezgra, umesto 70, negde između 20 i 30 godina.
Druge teorije tvrde da se možda u unutrašnjem jezgru naše planete nalazi još jedno jezgro, pa nema sumnje da uskoro nećemo saznati šta se dešava duboko ispod naših nogu, kao ni naučnika neće postići konsenzus.