Rog Afrike pogodile su najgore suše u posljednjih 60 godina. Gladno je više od 12 miliona ljudi. Hiljade Somalijaca traži pomoć u Mogadišu.
Najgora suša u posljednjih 60 godina hiljade ljudi prisilila je da napuste svoje domove. U glavni grad Somalije izbjeglice stalno pristižu. Nadaju se da će upravo u Mogadišu doći do hrane i vode.
"Preživjeli smo tri godine suše. Nema dovoljno hrane ni vode. Nemamo vode za biljke, a ono malo stoke što smo imali, sve je uginulo. Ljudi su počeli da umiru od gladi. Pomozite nam!', pozvao je Alijov Kus, izbjeglica iz Somalije.
U izbjeglički kamp UN-a u Keniji, svake nedjelje dođe novih 10.000 izbjeglica. Nekima je neophodna ljekarska pomoć.
"Većina djece koju ovde možete da vidite je ozbiljno neuhranjena, propadaju nam na oči. Vidljive su promjene na njihovom tijelu, noge su im otečene, a težina jako mala", kaže dr Mohamed Hasan iz bolnice u izbjegličkom kampu.
U Ujedinjenim nacijama kažu da su sušom najviše pogođeni: Somalija, Etiopija i Kenija. Epicentar suše, kažu, nalazi se na granici te tri države.
"Razmjere suše najbolje se ogledaju na najranjivijima, na djeci i starijima. Posljedice su strašne. Treba učiniti puno više, naročito na sprečavanju širenja bolesti. To mora postati politički prioritet", kaže Nikolas Vasuna, iz nevladine organizacije "World Vision Kenya".
Situaciju na istoku Afrike humanitarne organizacije opisuju kao ljudsku tragediju nezamislivih razmjera. U Keniji je zbog suše neuhranjena četvrtina djece. U Somaliji i više, 30 odsto djece.
(MONDO)