• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Rat" muških i ženskih poslanika u Austriji

Austrijski parlament je završio rad, tako što je višečasovnom "muškom" raspravom o svemu, opstruisana "ženska" izmjena teksta državne himne.

Poslanici Narodne partije Austrije (OVP) maratonskim govorima koji su juče trajali sve do večernjih sati, spriječili su da na dnevni red dospije zahtjev za izmjenu teksta himne Austrije koji su inicirali žene iz redova te stranke. Podržale su ga i koleginice iz Socijaldemokratske partije (SPO) i Zelenih.

Poslanički klub OVP uspješno je spriječio da njena članica Marija Rauh-Kalat iznese ovaj prijedlog pred poslanike, time što su se za govorničkim pultom smjenjivali muški poslanici ove stranke govoreći o raznim temama.

Beskrajni govori su, naime, držani na nebitne teme, kao što su vještačko sladivo "Stevia", ili držanje svinja, o čemu je govorio Ervin Rasinger, portparol za zdravstvena pitanja OVP, koji je "potrošio" i posljednje sekunde govora ove stranke.

U sprječavanju svoje koleginice da izađe za govornicu i predstavi svoj zahtjev on je, vjerovatno umoran od jednonedjeljnog teškog rada parlamenta, tokom kojeg je usvojeno mnoštvo zakona, pravio i greške.

Tako se zalagao za "nacionalni plan samoubistva", umjesto da govori o planu za prevenciju samoubistva.

Tako Rauh-Kalatovoj, koja je prvi put ušla u skupštinske klupe 1983, nije preostala ni jedna minuta za okončanje svoje dugogodišnje karijere obraćanjem poslanicima, pošto se povlači iz skupštine.

Inače zahtjev koje su žene željele da podnesu predviđa da se izvrše izmjene u tekstu himne, i to u dijelu "Domovina velikih sinova", kako bi ubuduće glasilo "domovina velikih sinova i ćerki".

Pošto zahtjev nije mogao biti obrazložen tokom zasjedanja, žene iz više partija predale su ga odboru za ustavna pitanja, gdje će od jeseni biti na dnevnom redu.

Bivša ministarka Rauh-Kalat, koja nije mogla da se obrati poslanicima, podijelila je pisani govor, i nije željela da se izjašnjava o ponašanju svojih partijskih "drugova".

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE