Volodimir Zelenski je reagovao na vijest da Ukrajina neće ući u NATO alijansku.
U intervjuu za Vol Strit Žurnal, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pokazao je značajan nivo razboritosti kada je u pitanju članstvo u Sjevernoatlantskom savezu. On je rekao da nije očekivao da će se pridružiti dok traje sukob, ali želi garanciju članstva nakon rata. Ministri spoljnih poslova NATO-a sastali su se krajem prošle nedjelje u Oslu i razgovarali o tom pitanju kako ne bi opterećivali julski samit u Viljnusu.
Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO-a, ponovio je da bi pobjeda Rusije bila tragedija za Ukrajinu, ali opasnost za Alijansu, koja bi svijet učinila pogubnijim. Američki državni sekretar Antoni Dž. Blinken rekao je u petak u Helsinkiju da je jačanje odbrane Ukrajine od Rusije "preduslov” za diplomatiju da okonča rat i upozorio na privlačnost kratkoročnih prekida vatre koji bi mogli da idu u vojnu prednost Moskve.
"Prekid vatre koji zamrzava sadašnje linije, pri čemu Rusija kontroliše velike dijelove ukrajinske teritorije, nije pravedan i trajan mir. To je Potemkinov mir. On bi legitimisao rusko otimanje zemlje. Nagradio bi agresora i kaznio žrtvu", rekao je Blinken.
Robusno finansiranje
Dakle, pomoć Kijevu se nastavlja, a NR Kina nije ponudila zadovoljavajući mirovni plan. Kada je u pitanju članstvo, izgleda da je pronađeno rješenje koje zadovoljava članove. Stoltenberg je poslije sastanka rekao:
"Radimo na višegodišnjem paketu podrške sa snažnim finansiranjem. Ovo će obezbijediti ukrajinsko dugoročno odvraćanje i odbranu, pomoći u obnovi bezbjednosnog i odbrambenog sektora i prevesti Ukrajinu sa doktrine, opreme i obuke iz sovjetskog doba na punu interoperabilnost sa NATO“.
On je dodao da vrata Kijeva ostaju otvorena i da će odluku o članstvu donijeti članice i Ukrajina. Stoga članstvo ostaje tema za neko drugo vrijeme, vrijeme kada će Kijev kontrolisati teritoriju, kada će defanzivno biti dovoljno jak da Rusiji neće ni pomišljati da započne agresiju. Ključna riječ je "odvraćanje“ koje NATO želi da izgradi kako bi natjerao Moskvu da odustane od svojih imperijalističkih planova.
Nema protesta Turske i Mađarske
Ovim diplomatskim rješenjem, kompromisom kao i uvijek u demokratskim sistemima, pomoć Ukrajini je zagarantovana bez ugrožavanja bezbjednosti članice ili umiješanosti u sukob. Istočne i nordijske članice treba da budu zadovoljne ovim, jer to šalje snažnu poruku Moskvi da Kijev neće biti ostavljen na cjedilu. Mađarska i Turska ne mogu da protestuju jer nema govora o članstvu. Zelenski nema izbora, mora da prihvati takvo rješenje.
Vašington post je dobio preciznije podatke o prijedlozima bilateralnih ili multilateralnih sporazuma sa Ukrajinom, koje su okarakterisali kao sporazume o međusobnoj odbrani ili bezbjednosne memorandume po uzoru na one koji su usmjeravali milijarde dolara godišnje za američku vojnu pomoć Izraelu.
Poljski predsjednik Andžej Duda rekao je za VSJ prije desetak dana da će Izrael biti obrazac odnosa. Jednostavno, mi vam dajemo novac i oružje, vi razvijate savremene odbrambene mehanizme, jer to uvijek ide uz ratovanje i branite se. NATO ne smije da bude dio sukoba, kako je na samom početku definisao general Majkl Mili, komandant združenog štaba američke vojske.
"Ne znamo kada će se rat završiti, ali kada se završi, moramo da obezbijedimo uspostavljene kredibilne aranžmane da garantujemo bezbjednost Ukrajine u budućnosti i okončamo ruski ciklus agresije“, lapidarna je poruka generalnog sekretara NATO-a.
Indo-Pacifik
Neimenovani zvaničnici navode da je posebna vrijednost sporazuma garancija Ukrajini da političke promjene na Zapadu, posebno američki izbori i mogući dolazak izolacionističkog republikanskog predsjednika, neće uticati na bezbjednosne garancije. Ukrajina je ostavila još jednu važnu odluku u pozadini. Generalni sekretar Stoltenberg je najavio da će se produbljivanje partnerstva sa "našim saveznicima u Indo-Pacifiku” nastaviti.
(MONDO)