U Grčkoj već dvije nedjelje traje jezivi toplotni talas.
Grčka je danas u maksimalnoj pripravnosti zbog toplotnog talasa sa očekivanim temperaturama iznad 44 stepena Celzijusa, dok istovremeno rekordno visoke temperature prže jug SAD uz strah da će zahvatiti i druge dijelove zemlje. Do nedjelje svi arheološki lokaliteti, uključujući čuveni Atinski Akropolj, biće zatvoreni za posetioce tokom najtoplijeg dijela dana, saopštilo je ministarstvo kulture.
U Grčkoj temperature do 45 stepeni Celzijusa
"Potreban je maksimalan oprez jer teški trenuci nisu završeni", upozorio je premijer Kirijakos Mitotakis. "Suočavamo se sa toplotnim talasom sa mogućim jačanjem vjetra koji od ponedjeljka raspiruje vatru oko Atine", dodao je premijer. U subotu se u centralnom dijelu zemlje očekuju temperature do 45 stepeni Celzijusovih.
Prema atinskoj opservatoriji, rekordna temperatura u gradu izmjerena je 2007. godine i iznosila je 44,8ºC. Najviša temperatura u zemlji izmerena je 1997. godine u Elefsinosu, u blizini Atine, i iznosila je 48ºC. "Navikao sam na velike vrućine. Tako je svakog ljeta, ali ove godine imamo jedan toplotni talas za drugim", rekao je Atinjanin Kristos Bojiacis.
Kostas Laguvardos, direktor Istraživačkog instituta za životnu sredinu i održivi razvoj u Nacionalnoj opservatoriji u Atini, rekao je da je zabrinut zbog najava porasta temperatura i sljedeće nedjelje. "To bi onda bio toplotni talas koji bi trajao dvije nedjelje i bio bi najduži zabilježen u Grčkoj", rekao je Laguvardos.
U Arizoni je preko 43ºC već 22 dana zaredom
Istovremeno, na drugoj strani Atlantika, oko 80 miliona Amerikanaca ovog vikenda očekuje temperature od 41ºC i više, upozorila je američka Nacionalna meteorološka služba (NVS). U Feniksu, u državi Arizona na jugozapadu SAD, temperatura bi mogla da pređe 46ºC.
Arizona doživljava najduži toplotni talas do sada i 22 dana zaredom živa se penjala iznad 43ºC. U četvrtak je izbio požar u skladištu propana, uz eksplozije rezervoara za gas, jer se od vrućine rezervoari propana šire i postaju prave rakete koje ispaljuju krhotine do 450 metara, objasnio je lokalni vatrogasac. Oko 500 kilometara dalje, u Dolini smrti, najtoplijem mjestu na svijetu, očekuju da će biti premašena rekordna temperatura od 56,6ºC iz 1913. godine.
Do kraja jula, američka Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA) upozorava da bi toplotni talas mogao da se proširi duž Stenovitih planina i na Velike ravnice Srednjeg zapada. "Jul bi mogao da obori rekord za najtopliji mjesec na Zemlji, ne samo od kada se vrše mjerenja, već i unazad stotinama, ako ne i hiljadama godina", rekao je klimatolog iz NASA Gavin Šmit. I to ne samo zbog El Ninja, već zato što nastavljamo da ispuštamo gasove staklene bašte u atmosferu, rekao je Šmit.
(MONDO)