"Vašington post" piše da je Amerika, takođe, dala doprinos miniranju ukrajinske teritorije jer je Kijevu dostavila artiljerijske granate kalibra 155 milimetara koje stvaraju privremena minska polja i protivtenkovske mina "M-21"
Ukrajinu je sukob sa Rusijom pretvorio u zemlju koja je najzagađenija minama na svijetu i biće potrebno 757 godina da se ukloni sva neeksplodirana municija, piše američki dnevnik "Vašington post", pozivajući se na podatke ukrajinskih vlasti i nekoliko nevladinih organizacija za deminiranje.
Prema podacima istraživačke organizacije "Globsek", čije je sjedište u Slovačkoj, skoro trećina Ukrajine zahvaćena je teškim borbama i najvjerovatnije će biti potrebnio deminiranje, a neaktiviranom municijom je kontaminirano više od 173.529 kilometara kvadratnih.
"Sama količina municije u Ukrajini je bez presedana u proteklih 30 godina", rekao je direktor programa britanske nevladine organizacije za uklanjanje mina Greg Krauter.
Prema navodima američkog dnevnika, obje strane aktivno koriste mine u svojim operacijama.
"Vašington post" piše da je Amerika, takođe, dala doprinos miniranju ukrajinske teritorije jer je Kijevu dostavila artiljerijske granate kalibra 155 milimetara koje stvaraju privremena minska polja i protivtenkovske mina "M-21".
"Odluka Vašingtona da Kijevu pošalje kasetnu municiju samo dodatno otežava situaciju", piše dnevnik.
Prema određenim pretpostavkama, biće potrebno 757 godina da se ukloni sva neeksplodirana municija razbacana po cijeloj Ukrajini, čak iako bi 500 timova radilo na tome.
Svjetska banka je iznijela pretpostavku da bi troškovi ovih operacija mogli da koštaju 37,4 milijarde dolara u narednih deset godina.
U izvještaju Stejt deparmenta navodi se da je Vašington do sada namijenio oko 95 miliona dolara za operacije deminiranja u Ukrajini.
SRNA